ראש חודש אלבנאת

בס"ד

"ראש חודש טבת"

 

ראש חודש טבת ניקרא בתוניסאית "ראש חודש אל-אבנת" – ראש חודש הבנות. בראש חודש טבת נהגו לקיים בקרב הבנות הרווקות טכסים שונים, כגון גזירת קצוות השער, להתייפות ולהתאפר ולשלוח משלוחי מנות של דברי מתיקה ודבש אישה אל חברתה.

יש שנהגו לקיים סעודות על טהרת הנשים, בשלו תבשילים מיוחדים, שרו שירים עממיים בערבית יהודית, ולקינוח הגישו דברי מתיקה ודבש. נטילת חלק בסעודה זו נחשב לסגולה לשידוך הגון באותה שנה.

הבחורים המאורסים נהגו לשלוח לארוסותיהם סלסלת קש מקושטת ב"פאל" ויסמין ובתוכה דברי מתיקה ואף תכשיטי זהב וכסף או זוג נעלים. מקורו של מנהג זה לא ידוע, אך יש סברות שונות של חוקרי פולקלור שונים.

אחד החוקרים מייחס זאת ליהודית שהייתה בת למשפחת החשמונאים אשר הרגה את שר הצבא אולופרנא בליל ראש חודש טבת, וזו הסברה הרווחת והמקובלת בקרב יהדות תוניס. אך חוקר אחר סותר זאת בטענה שהריגת שר הצבא התרחשה בתקופת הפרסים כ- 200 שנה קודם לכן ולא בתקופת היוונים.

הרב מאיר מזוז ראש ישיבת "כסא רחמים" הזכיר טעם אחר לדבר והוא שכל ראש חודש הוא יום חג לנשים משום שסירבו ליטול חלק במעשי העגל, ובראש חודש טבת אומרים הלל שלם בברכה ולכן קבעו אותו כראש חודש מיוחד – ראש חודש הבנות.

לחוקר לוינסקי יש סברה אחרת לדבר והוא שבראש חודש טבת גורשו הנשים הנוכריות מקרב עם ישראל בימי עזרא הסופר ולכן נהגו מנהג מיוחד זה. אירוע נוסף שהתרחש בראש חודש טבת הוא בחירתה של אסתר למלכה תחת ושתי.  

ליקט וערך יוסי פרי

 

אודות יוסי פרי

עוד כתבה שתעניין אתכם

סיפורו של רבי נסים אלמצרי

בס"ד מעשה בשני אחים האחד עשיר מופלג ובעל נכסים רבים, והאח השני עני מרוד אשר …

3 תגובות

 1. ברכות על האתר!
  לדעתי המנהג של ראש חודש טובת הוא מיוחד במינו,
  שמחתי מאוד לקרוא ולקבל אינפורמציה נוספת על מנהגי יהדות תונסיה.

  המשך יום מוצלח,
  עדן.

 2. עדן ברוכה הבאה לאתר "תוניסיה מורשת" ואנו שמחים שנהנת
  נישמח לראותך בן גולשינו
  בברכה הנהלת האתר
  יוסי פרי

 3. הכרתי את החג הזה, אך מעולם לא קיבלתי תשובה מאיפה הגיעו המנהגים. שמחה להעשיר את הידע!
  בהצלחה בהמשך העשייה!
  זהר-חן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *