שושלת משפחת טייב

אחד המשפחות המפורסמים בתוניס אשר העמידה מספר גדול של רבנים חלקם ידועים יותר וחלקם פחות   היא משפחת טייב, המפורסמים בניהם הם רבי יצחק טייב זצ"ל ורבי יצחק חי טייב זצ"ל אשר מוכר יותר כרבי חי טייב.
לעניות דעתי אין ספק שכולם בני משפחה אחד אשר התפזרו בחלק מערי תוניסיה ושם קבעו את מקום מושבם,
סימוכין לדבר הוא ,שמות הפרטים אשר חוזרים על עצמם כגון אברהם, יצחק, יוסף, בדרך כלל בן ראשון נקרא ע"ש סבאו מצד האבא כמקובל בקרב יהודי תוניסיה. לדוגמה: רבי אברהם( השני) זצ"ל  קרואי ע"ש סבו רבי אברהם (הראשון).
 
הראשון שבהם הוא רבי אברהם טייב (הראשון) זצ"ל המכונה "באבא סידי" (סבא רבא)שחי באמצע המאה ה17 בתוניס העמיד תלמידים רבים, עסק בתורת הנגלה ובתורת הנסתר, שימש דין בבית הדין בתוניס, ובסוף ימיו נתמנה לראש רבני תוניסיה, נפטר בשנת תק"א-1741.
 
השני הוא רבי אברהם טייב (השני) זצ"ל נכדו של רבי אברהם טייב הראשון זצ"ל, שחי במאה ה18, שמש דין בבית הדין בתוניס, חיבר את הספר "חיי אברהם". אין אנו יודעים בוודאות את זמן פטירתו, אך בין השנים. תקפ"א-תקפ"ו- 1821- 1826 כבר לא היה בין החיים.    
רבי דוד טייב זצ"ל מגדול דייני תוניס תלמיד חכם עצום, בתחילת דרכו שימש כסופר גיטין וקידושין בבית הדין בתוניס ולאחר מכן נתמנה לדיין בבית הדין, אחר פטירתו של הראב"ד רבי שמואל הכהן יצחק זצ"ל בשנת תקס"ד-1804 נתמנה רבי דוד טייב זצ"ל כהראב"ד בתוניס עד לשנת תקע"ה-1815.
 
ענף אחר בשושלת היוחסין הוא רבי יצחק בר בנימין טייב זצ"ל שחי בתוניס במאה 18-19, למד תורה אצל רבי יוסף זרקא והיה תלמיד חכם עצום, סיפורים רבים מתהלכים סביב דמותו הנערצת ומעשה הנפלאות אשר חולל. שמש כדין בבית הדין בתוניס , וכן כראש רבני תוניסיה עד לפטירתו.חיבר את הספרים: "ערך השלחן", "ווי העמודים" "חקת הפסח" "ויזרע יצחק". נפטר בשנת תק"ץ-1830.
 
השני לאותו ענף הוא רבי יוסף טייב (הראשון) זצ"ל בר יצחק טייב זצ"ל, אשר נפטר בחיי אביו בשנת תקפ"ט-1829.
 
בין לאותו ענף הוא רבי משה טייב זצ"ל בר רבי יצחק טייב זצ"ל, ואחיו של רבי יוסף טייב (הראשון) זצ"ל, אשר באמצע מלאכת עריכת הספרים של אביו רבי יצחק טייב זצ"ל נפטר.
 
המשכו של ענף זה הוא רבי אברהם טייב (השלישי) זצ"ל בר רבי יוסף טייב (הראשון) זצ"ל ונכדו של רבי יצחק טייב זצ"ל. היה המוציא לאור של ספרי סבו רבי יצחק טייב זצ"ל.
 
ממשיכו הוא רבי יוסף טייב (השני) זצ"ל בנו של רבי אברהם טייב (השלישי)זצ"ל. גם הוא עסק בהוצאת ספריו של הסבא רבא שלו רבי יצחק טייב זצ"ל.מחבר הספר"ספר הזכרון"
 
ענף נוסף בשושלת טייב הוא רבי יצחק חי טייב זצ"ל אשר מכונה בפי כולם, רבי חי טייב. אין ספק שהוא מקורב בצורה כל שהיא לרבי יצחק טייב זצ"ל, סביר מאוד להניח שהם היו בני דודים שחיו ופעלו באותה תקופה.
רבי יצחק חי טייב זצ"ל היה תלמיד חכם עצום, אשר עסק בכל תחומי התורה, בנגלה ובנסתר. היה דמות נערצת בקרב כל יהדות תוניסיה. סיפורים רבים מתהלכים סביב דמותו הנערצת. לא זכה לשמש כראש רבני תוניסיה, נפטר בשנת תקצ"ו-1836.
60 שנה אחרי פטירתו יצא לאור הספר "חלב חטים" נוטריקון: "חכם יצחק חי טייב בסילוקו לא מת".וזה הנותר מהשרפה אשר כילתה את כל אשר חיבר.
 
   
 עוד ענף בשושלת הוא רבי חיים טייב זצ"ל, מחכמי תוניס שחי במאה- מחבר הספר "דרך חיים".
 
במאה  ה19 אנו פוגשים את רבי אליהו בר דוד טייב זצ"ל  בין לאותה שושלת , אשר היה מגדול חכמי תוניס בתקופתם של רבי ישראל זיתון זצ"ל ורבי משה שתרוג זצ"ל, אין אנו יודעים בוודאות את שנת פטירתו אך בין השנים תרצ"ב-תרצ"ה 1932- 1935 כבר לא היה בין החיים.(מתוך הספר "תולדות חכמי תוניס"  ע' שס"ה נפטר בט"ז שבט תרצ"ד-1934)
 
רבי שלמה  בר דוד טייב זצ"ל הוא אחיו של רבי אליהו טייב זצ"ל, אשר גם הוא חי בתקופתם של רבי ישראל זיתון זצ"ל ורבי משה שתרוג זצ"ל.
 
רבי שמואל טייב (הראשון) זצ"ל היה בנו של רבי דוד טייב זצ"ל. היה דין בבית הדין בתוניס במאה ה19 . ונפטר כנראה בשנת תרי"ו- 1855
 
רבי אברהם טייב (הרביעי) זצ"ל דיין בבית הדין הגדול בתוניס בתקופתו של רבי מרדכי כמוס (אמייס) הכהן אברי"ש זצ"ל
האחרון שבהם הוא רבי שמואל טייב (השני) זצ"ל בנו של רבי אברהם טייב זצ"ל.(לא ברור מי, אולי השלישי) מרבני תוניס אשר בסוף ימיו עלה לארץ ישראל וקבע את מקום מושבו בעיר טבריה ושם נפטר.מחבר הספרים "איילת השחר" "כנפי שחר"  "עפעפי שחר" "שמן הטוב".
 
 

  IMG

מתוך הספר "מגנזי חכמי תוניס.

היה בעל  קומה משכמו ומעלה,הופעה נאה משקפים עם מסגרת זהב ושעון אוטומטי,היתה לו בת יחידה נשואה למר מסעוד בן שמואל פארינטי ז"ל בעל חנות תכשיטים ברחוב דיגליז .הרב גר ברחוב אלחלפה מספר 17 וחנותו ברחוב סידי מרדום, בית חרושת לסבון היה לו והיה מיצר סבון.

נולד בשנת 1860-תר"ך לאביו דוד שם אישתו דייה אחותו של מר נסים נטף.  

 ט.ל.ח

 

 

אודות יוסי פרי

עוד כתבה שתעניין אתכם

משפחת לומברוזו/לומברוסו

משפחת לומברוזו/לומברוסו היא משפחה עתיקת יומין שמקורה בספרד. בשנת רנ"ב-1492 עם תחילת הגרוש מספרד, פוזרה …

30 תגובות

 1. גם אני ממשפחת טייב

  שלום לכם, אני פליקס בן למשפחת טייב {משה ורוזה ז"ל] במקרה היגעתי לאתר הזה וקראתי על שושלת הרבנים למשפחת טייב, נהנתי מכל רגע ,,,ובראשי מהדהדת המחשבה האם אני נצר לכל השמות המכובדים האלה או שאני סתם טייב שלא קשור אליהם,,? ? ?

 2. ידידי פליקס שלום וברכה, וברוך הבא לאתרנו "תוניסיה",
  לשאלתך: אין לי ספק שכל משפחת טייב בתוניסיה הם בני משפחה אחד, למרות שאין בידי סימוכין לדבר, אך למיטב הבנתי הצנועה אם תשים לב יש מספר שמות פרטים אשר חוזרים על עצמם כגון יצחק, אברהם, יוסף ועוד, מאחר ומנהגינו התונסאים לקראו לבן הבכור על שם אביו של האבא, זה פשוט משמר את השושלת.
  ולכן עפ"י נתון זה אין לי ספק שכל הענפים שייכים לאותו "גזע".
  בברכה
  יוסי פרי
  מנהל אתר תוניסיה
  נ.ב
  יש לך סיבה טובה לבנות אילן יוחסין  

 3. ליוסי שלום רב אני מחפשת שורשים של טייב אליהו (ללו) אשתו נקראה שודיעה לבית כליפה ורחל היו להם 8 ילדים: חואטי נולד בשנת 1890 ,גמרה,כליפה,עזיזה,אהרון,דוד,טיטה ותורכיה.
  טייב אליהו התגורר לפני נשואיו בתוניס ולאחריהם בגבס,מקום מגורי משפחת אשתו.טייב אליהו היה ידוע כעתיר נכסים.
  אשמח אם תוכל לסייע לי

 4. רות ערב טוב
  לפי מה שכתבת באתר "עמית" הוא נולד בשנת 1860 ומה שסיפרת לי בטלפון הוא היה אדם עשיר מאוד, ואכן זה מה שכתוב בספר "מגנזי חכמי תוניס" .
  אם כך אולי אולי אולי היו 2 אנשים בעלי אותו שם אשר נולדו באותה שנה בתוניס, האחד רבי אליהו טייב זצ"ל המופיע בתמונה ומוזכר בספר "מגנזי חכמי תוניס" והשני הוא אליהו טייב ז"ל שאת מחפשת.
  אני המשך לחפש.
  בברכה
  יוסי פרי

 5. אני מחפשת חומר על יוסף בוכניק החזן בטוניס. אחיו של הרב יצחק בוכניק זצ"ל.

 6. חוה שלום רב וברוכה הבאה לאתר "תוניסיה-מורשת"
  צר לי אך אין בידי מידע על החזן ר' יוסף בוכניק, במידה וימצא חמור עליו אני אשמח לשתף אותך בזה
  בברכה
  יוסי פרי
  מנהל האתר

 7. שלום אני שלום הבאבו(טייב מצד האמא)לסבא שלי קראו שלום טייב אני לא זכיתי ליראות אותו אבל לאימי יש תמונה שהוא נתן לה של ר חי טייב בציור שמן שהיום הפכו אותה לתמונה ולנו יש את המקור שמימנו יצאה התמונה הוא אמר לה שהוא הבן של הנין של ר חי טייב.אני הצעיר ליפני חודשיים האיתי בציון שלו בטוניס מש קדושה מאוד ואני מאוד שמח שיש אתר כזה ובארץ יש בכל עיר רחוב על שמו שלהצדיק אשרי כל המסייע בקודש

 8. שלום שלום לך
  וברוך הבא לאתר"תוניסיה מורשת" אנו שמחים מאוד שאהבת את האתר שלנו אנו נשמח לראותך ביו גולשינו נישמח על כל הערה והארה
  בברכה הנהלת האתר
  יוסי פרי

 9. שלום ערב טוב
  אני שוב חוזר אלך עם כמה שאלות .
  לגבי התמונה שעליה אתה מדבר. האם ניתן לסרוק אותה ולהעביר אותה אלי כדי לפרסם אותו באתר?
  לגבי השושלת שאתה מציין לגבי רבי יצחק חי טייב זצ"ל האם יש לך את שם הנין והנכד והבן של רבי חי טייב זצ"ל?
  אנו מנסים להרכיב אילן יוחסין לרבי חי טייב אך עד היום יש לי 3 אילנות שחלקים ניתנים לקישור וחלקם לא ניתנים.
  ממתין לתשובתך בנדון.
  נ.ב במידה ואתה מעונין לקבל את 3 האילנות היוחסין אני אשמח לשלוח לך
  בברכה
  יוסי פרי
  הנהלת האתר

 10. מעיין טייב

  שלום רב,

  שמי מעיין טייב ואני הנכדה של יוסף טייב שנולד ונפטר בתונסיה כשאבא שלי היה בן 4 בערך (כך שלא זכיתי לראות אותו מעולם) חוץ מתמונה/ציור שמן אחד שיש לנו בבית.
  אם אני רוצה להתחיל ולהתעניין במורשת שלי ולהביןהכל,
  מאיפה אני אמורה להתחיל ?
  אשמח לרעיונות,
  תודה רבה וכל הכבוד על הקמת האתר.

  מעיין

 11. מעיין שלום רב וברוכה הבאה לאתר "תוניסיה מורשת"
  ראשית אני שמח על הפרגון תודה.
  לגבי שאלתך.את צריכה לבנות אין יוחסין עד למקום שאת יכולה להגיע אליו ואומר ללכת לאחור כמה שיותר זה יעזור לך להתברג לאחד ממשפחת טייב המופעים בכתבה. במידה ויש לך נ.צ שאליו את רוצה להגיע לדוגמה רבי חי טייב זצ"ל או לרבי יצחק טייב זצ"ל את צריכה להתחיל לחקור את בני המשפחה הקרובה והרחוקה כדי לדלות מהם פרטים על הסבים והסב סבים כדי לדעת כיצד לבנות את אילן היוחסין.
  יש בידי 3 אילנות יוחסין למשפחת טייב כולם קשורים לרבי יצחק חי טייב זצ"ל אשמח לעזור לך בזה
  בברכה
  יוסי פרי
  בשם הנהלת האתר

  • שלום וברכה 
   שמי יוסף טייב  לאבא שלי קוראים שמעון לסבר שלי יצחק ולסבא רבה שלי אליהו אני לא יודע יותר מזה  סבא שלי עלה מתוניס לצרפת  בשנות  ה60 רציתי לדעת אם נתן לבדוק אם יש לנן קשר לשלשלת של משפחת טייב הידוע ואם כן מאיזה צד   והאם יש לנו קשר לרבי חי טייב לא מת ??? מישהוא יכול לעזור לי 

 12. שלום
  אני נכדה של מאיר טייב, שאימו היתה סוזן והיתה אישה שניה של סבא רבא טייב שלצערי לא יודעים את שמו. הדבר היחיד שאני יודעת זה שכפי סיפור הגר ואברהם.. סבא רבא שלי נשא את סוזן שניה כי אשתו הראשונה לא הרתה בן (או בכלל) ואחרי שסוזן הביא לו את סבא שלי מאיר, האשה הראשונה נכנסה להריון אם בן וסבתא רבא שלי גורשה ועברה לישראל עם סבא שלי כשהוא היה ילד קטן. יש סיפור כזה בשושלת אולי?
  המורשת של המשפחה שלנו קטועה ואולי לגלות לאיזה ענף אנחנו שייכים יכול להיות מועיל למלא חלל במשפחה!
  תודה מראש גם אם לא תוכלו לעזור.
  כל הכבוד על הקמת האתר.

 13. ח' טייב שלום רב וברוכה הבאה לאתר "תוניסיה מורשת"
  לשאלתך. לצערי אין בידי לעזור לך בנדון אני לא שמעתי או קראתי על סיפור שאת מתארת.
  אך היתכן שאחד מהגולשים באתר יכול לעזור לך
  בברכה
  יוסי פרי
  בשם הנהלת האתר

 14. שלום,שמי שלום טייב,אני מקרית גת,בן 50 ואני נקרא על שם סבי ז"ל-שלום טייב.
  נהנתי לקרוא את הדברים אשר כתובים באתר,לכל המעוניינים ליצור קשר: shirant10@walla.com

 15. שלום ברוך הבא לאתר "תוניסיה מורשת"
  תודה על הפרגון
  ננסה יחד ליצור אילן יוחסין למשפחת טייב
  בברכת שבוע טוב[
  יוסי פרי
  בשם הנהלת האתר

 16. דניאל סופיר(טייב)

  שלום רב לך
  אני יכול לעזור בהרכבת הפזל של אילן יוחסין
  שלח לי בקשה לאיי מייל

  (של 4 דורות)

  אולי יצליח לעזור

  תודה

 17. אחד שמתעניין

  בס"ד
  על רבי חי טייב לא מת רבו גם רבו הסיפורים, חושני שכדאי להעלות לאתר.
  אגב, יש על שמו רחוב בנתיבות.

 18. שלום, סבתא שלי היא הנכדה של הרב שמואל טייב השני, רציתי לדעת אם אפשר למצוא איפשהו את הביוגרפיה שלו ואת השורשים של המשפחה.
  אשמח אם מי שיודע יצור איתי קשר במייל.
  bramli.rotem@gmail.com

 19. רותם שלום רב וברוכה הבאה לאתר.
  לגבי שאלתך חוץ מימה שמופיע באתר אין בידי חידושים נוספי.
  בהצלחה
  יוסי פרי

 20. יצחק גבריאל מימראן

  על הרב שמואל טייב זצ"ל, ראו בהקדמת הספר "עפעפי שחר" מהדורה חדשה, שם כתבו עליו המוציאים לאור נכד המחבר שמואל שלי והרב אשר עידן (נמצא ב"אוצר החכמה").

 21. Charles BAR TOV

  * משפחת טייב או טאייב: Tayeb – Taïeb

  * בפרספקטיבה לאחור, אין תיעוד על משפחת טייב שהוא מלפני המאה ה – 17… ולוּ בזעיר אנפין.

  * עד כמה שהצלחתי לנבור, אין משפחת טייב נכללת ברשומות של מגורשי ספרד.

  * בני משפחת טייב חיו, נעו ונדו גם באלג'יריה, טוניסיה ולוב.

  * טייב: את שם המשפחה נושאים גם ערבים מוסלמים ברבות ממדינות ערב.

  * יתכן, אבל רק יתכן, קשר כול שהוא מהעבר הרחוק: בין משפחות טייב וטיבי (Tibi) בצפון אפריקה לבין משפחות "טוביאס" (Tovias) מבולגריה ואוסטריה, "טובו" (Tovo) ו – "טובינו" (Tovino) מאיטליה ועוד כהנה וכהנה.

  * אשמח לקבל הערות או תיקונים.

  * שרלו

 22. אלירן טייב

  היי, בתוקפה האחרונה אני בתהליך של התחזקות ולפי מה שהבנתי מסבי שאנחנו נצר לרבי חי טייב לא מת , אשמח לברר את הנושא למרות שזה קצת באיחור בתודה אלירן

 23. ברוך השם זכיתי להיות חלק מדמם של צדיקים
  רבי חי טייב היה בן דוד של סבתא רבא שלי
  ברוך השםם

 24. ניסים טייב

  שלום קורים ניסים טייב עם אני שיך לרבי חי טייב

  • נסים יקירי יכול להיות שכן ויכול להיות שלא תבדוק בקרב המשפחה שלך.
   בהצלחה

 25. דוד מימון

  אני מיוחס לרבי חי טייב לפי המסורת המשפחתית.
  אולם שאלנו לגבי הרב טייב בבית כנסת בבקעה ואמרו לנו שלא היו לו צאצאים, רק לאחיו.

 26. אני בת לאמא מירי(עים צרה) טייב מהבית שם סבתי הוא גורגט טייב שנישאה לאמילטייב שהיה לו בית חרושת לזכוכית בטוניס אשמח מאוד לדעת את הקשר לקדוש ר' יצחק חי טייב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *