סוק אל-כמיס SOUK EL-KHEMIS

 

העיירה "סוק אל-כמיס" שוכנת על גדות המג'רדה, כ27 ק"מ מערבית לעיר בג'ה וכ22 ק"מ מזרחית לעירה סוק אל ארבע, העירה יושבת על הדרך הראשית המקשרת בין תוניס לגבול האלג'ירי.
בדומה לעיירה סוק אל ארבע גם העיירה סוק אל כמיס(משנת 1966 שונה שמה ל"בוסלם" איש השלום באופן רשמי) קבלה את שמה על שם יום השוק שהיה מתקיים במקום ביום חמישי בשבוע. וידעו כל הסוחרים שביום רביעי השוק הוא בעיירה "סוק אל-ארבע. וביום חמישי השוק הוא בעיירה "סוק אל-כמיס".
השוק בעיירה בשנת 1900
במאה ה16 חי באזור שבט בדווי הנקרא "השאחייה" שבט כשאר השבטים הנוודים באזור. את המסחר שלהם עשו בעירות "סוק אל-ארבע" ו"סוק אל-כמיס" שם מכרו את מרכולתם ושם קנו את צורכיהם.
שבט זה פוזר על ידי חילו של הביי בשנת 1864 לאחר שמרדו באמנת היסוד שהוציא הביי בשנת 1857.
העיירה סוק אל-כמיס גם היא התפתחה בעיקר בתקופת הפרוטקטוראט הצרפתי בשנת 1881, עם הנחת מסילת הברזל בין תוניס לגבול האלג'ירי.
תחנת הרכבת  בעיירה בשנת 1900
תחילה התיישבו בעירה חוואים צרפתים אשר הקימו חוות חקלאיות במקום שעובדו על ידי הבדווים בני האזור, לקראת סוף המאה ה19 מצטרפים יהודים סוחרים מהערים נאבל בג'ה ותוניס אשר מקימים קהילה יהודית במקום.
חווה חקלאית בעיירה
הקהילה היהודית לא בנתה לה שכונה נפרדת אלה חיה בתוך השכונות שהיו מאוכלסות בערבים ונוצרים גם יחד.
רובם של היהודים היו סוחרים ומיעוטם היו בעלי מלאכה.
בסוק אל-חמיס היו מספר משפחות יהודיות עשירות  אשר שלטו בחלק לא קטן במסחר המקומי והם, משפחת חלימי ומשפחת ביסמוט ומשפחת זברלו שהיה בבעלותם בנק מקומי קטן.
בעירה סוק אל-חמיס לא ניבנה בית כנסת של ממש אלה אחד מבני משפחת ביסמוט שהיה עשיר ובעל בית מגורים רחב ידיים הקצה חדר אחד לטובת הקהילה ושם קיימו את התפילות בשבתות ובחגים.
 לקהילה גם לא היה רב או בית דין הם קבלו את מגוון השירותים הדתיים מעיר הבירה תוניס. בשנת 1931 משתקע במקום רבי כמוס יהודה אריס זצ"ל בן העיר נאבל אשר התפרנס מחנות מכולת אך שימש בקודש בעירה כחזן בעל קורא שוחט ובודק עורך חופות ולהבדיל לוויות.(ביוגרפיה בסוף המאמר)
 בית העלמין נוסד רק בתחילת המאה ה20 והיה בית עלמין קטן בצמוד לבית העלמין הצרפתי, לפני כן קברו את מתיהם בערים הסמוכות. גם מוהל לא היה בעירה ומי שניזקק למוהל הביאי מהעיר נאבל או תוניס.
הקהילה היהודית הייתה מסורתית ושמרנית ביסודה אך החשיפה לתרבות הצרפתית נתנה את אותותיה וילדי סוק אל-כמיס בנים ובנות גם יחד למדו בבית הספר הממלכתי צרפתי.INTERNAT MIXTE
עם קבלת העצמאות בתוניסיה בשנת 1956 עלו מרבית היהודים לארץ ישראל והנותרים הגרו לצרפת.
ליקט וערך יוסי פרי     
 
 
 
 
רבי כמוס יהודה אריס זצ"ל
 ביוגרפיה של רבי כמוס יהודה אריס זצ"ל מאת בתו מרים אלקלעי
 
 
אבי , כמוס יהודה אריס זצ"ל  בנם של מריימה  לבית מאמו ולחיים אריס מהעיר נאבל,
נולד בשנת 1901 בעיר נאבל , למד בתלמוד תורה בעיר והשתלם בישיבת הרב הראשי יוסף גז זצ"ל (השני) שבתוניס הבירה.
בשנת 1919 הוא הפליג לישראל בהיותו רווק בן 18, לביקור אצל סבתו ( אם אמו ) רבקה לבית ירושלמי ז"ל
שהה בירושלים כ -3 שנים, עד לפטירת סבתו, אותה הביא לקבורה בהר הזיתים בירושלים.
הוא שב לנאבל בשנת 1922 והתמנה למורה בבי"ס תלמוד תורה במקביל הוסמך לרב .
הוא נישא לאימי ז"ל  אמילי לבית כהן מהעיר נאבל , נולדו להם שלושה ילדים –  מארי, חיים ויצחק.
בשנת 1929  עבר עם משפחתו להתגורר בעיר בג'ה  שבצפון מערב תוניסיה הוא כיהן כרב מקומי עד לשנת 1931
בשנת 1931 הוא  עקר לעיר סוק – אלכמיס  שכנתה של העיר בג'ה מרחק כ – 27 ק"מ  וכיהן בה כרבה המקומי ובשלושה ערים  שבסביבתה.
וכן מורה להוראה השפה העברית, עד עלותו ארצה עם משפחתו באוקטובר  שנת 1960 קבע את מגוריו ביישוב קדימה שבשרון. (בארץ הוא החליף את שמו מכמוס לעמוס )
בשנת 1961 הוצע לו לכהן לרבה הספרדי  של  העיר כפר סבא, אולם הוא סרב להצעה מטעמי בריאות  וסיבות אחרות.
הוא שימש  שוחט ובודק  ביישוב בקדימה ,התמנה לרב בית הכנסת , תחילה של עולי עיראק,
 מאוחר יותר בבית כנסת מעורב של עולי תוניסיה, טורקיה ומרוקו.
הוא התמסר בהתנדבות להשפיע מרוחו על תושבי היישוב, והתחבב עליהם,  הם רחשו לו כבוד, הוא הרביץ בתורה בדרשותיו ושיעוריו .
כך עסק בקודש עד ימיו האחרונים , הוא החזיר את נשמתו לבורא עולם ב – י"א באדר – 22 לפברואר שנת 1974 . יהי זכרו ברוך.
זכות גדולה נפלה בחלקי להיות בתו ,  זכיתי להיות מוארת בזיו פניו  האוהבות והשופעות  אהבת אדם,
אבי היה ספוג ונוטף בחוכמה ותבונה ואהבת הזולת ובנתינה אין סופית, צוואתו הייתה  " ואהבת לרעך כמוך ".
 
בברכה ,
 מירי אלקלעי.

מירי אלקלעי בבית הספר  שורה ראשונה חמישית מימין

מירי אלקלעי ברחוב שבו הייתה גרה.

התמונות נשלחו באדיבותה של הגב' מירי אלקלעי.

אודות יוסי פרי

עוד כתבה שתעניין אתכם

נאבל -NABEUL

נאבל https://www.youtube.com/watch?v=_rlp0WAxkA0 היסטוריה עיר ציורית קטנה השוכנת לחופה המזרחי של תוניסיה במפרץ חמאמת, בדרום חצי …

18 תגובות

 1. מירי אלקלעי

  יוסי ולבנה שלום רב,
  ברצוני להודות לכם מקרב לב , על ההזדמנות שניתנה לי להעלאת קווים לדמותו של אבי זצ"ל באתר הנחלת מורשת יהדות תוניסיה שבנהולכם, בבואי לכתוב על דמותו ,חשבתי כי היריעה לא תספיק כדי להכיל את גודל מפעל חייו , כפי שהוא היה איש גדול ברוח ובתורה הוא חי באופן אמיתי ומלא את ערכי תורה ועבודה,הוא היה אישיות מחנכת ומוערכת חי,את חייו בצנעה והענווה הייתה נר לרגליו…..
  באשר לתמונה בבית – הספר הצרפתי internat mixte,שנת 1955 -1956 כיתה ד' למדנו עם ילדי החוואים צרפתים, איטלקים ומלטזים,כולם קתולים, אנחנו היהודים היינו במיעוט,כשש בנות יהודיות וארבעה בנים יהודים,למדו איתנו גם מעט מאוד ילדים ערבים…הנני פונה לכל מי שמזהה עצמו בתמונה אשמח לשמוע ממנו.celle ou celui qui s'identifie sur la photo j'aimerais entendre de lui ou d'elle.merci d'avance.תודה מראש, מירי אלקלעי.

 2. מרים ערב טוב
  העונג כולו שלנו, לשם זה הוקם האתר "תוניסיה מורשת" כדי לשמר את מורשתנו המפוארת. על מנת להנחילה לדורות הבאים
  בברכה
  לבנה ויוסי

 3. יגאל בוכניק

  מאוד מעכניין. ביקרתיט בעיר זו בשנת 1948, בחופש הגדול עם אבא שעבד שם.

 4. מירי אלקלעי

  יגאל היקר ,
  שמחתי לקרוא אותך , בשנת 1948 נולדתי כשביקרת בעירנו, אם תאמר היכן ובמה אביך עבד ועד לאיזו שנה, ייתכן ויש סיכוי גדול שהוריי או אחיי הכירו אותו.
  האם נותרו זכרונות מאותו ביקור בסוק-אלכמיס ? אשמח לדעת.
  בברכה
  מירי.

 5. haddad alfred fils de chouchaine

  je ne peut decrire la joie d avoir vu mon rabbin pour la 1er fois depuis 1965 1966
  serais tres enchanter de correspondre par voie demail avec toutes personnes de souk el khemis
  car j ai vecu a souk el khemis depuis ma a naissance 1943 a 1965
  slt

 6. haddad alfred fils de chouchaine

  concernant la photo de classe il y a ma soeur raymonde ma cousine fortunee david zakine le

  etait mr assous
  la 5eme de gaetait la fille du rabbin ou la fille de sont fils haiem
  je suis actuellement a paris j ai visiter souk el khemis plfois pendant le pelerinage de la ghriba
  et j aimerais rentrer en conctact avec des personnes connaissant bien souk el khemis
  slt haddad alfred

 7. מירי אלקלעי

  bonsoir Alfred , j'ai lu ta repnse qui ma beaucoup emue, je suis Meremi la fille du Rabbin de souk-el-khemis, j'ais publier sur ce site la biographie de mon tres cher et regrette pere.. j'aimerais bien corespondre avec toi voici mon e-mail
  meremi@013.net.il
  merci d'avance
  Meremi Alkalay – Aris -ISRAEL

 8. מירי אלקלעי

  יוסי ערב טוב , הערב נכנסתי לאתר ואיזו הפתעה נעימה חיכתה לי, אלפרד חדד מסוק אלכמיס הגיב לכתבה שלי , אחזה בי התרגשות שאין לתארה, אלפרד נולד גם בסוק אלכמיס ולמד איתי באותו בית ספר , הוא התגורר באותה שכונה שלי , אחותו ריימונד למדה איתי באותה הכיתה , הסב יעקב חדד ואבי היו מאוד מיודדים ,הם הגיעו לעיירה מג'רבה, לאבא של אלפרד ,שושן הייתה חנות אטליז ולדוד שלו עמר הייתה חנות לתכשיטים ממש ליד חנות הקונדיטוריה לנו….אלפרד חי בצרפת שלחתי לו את המייל שלי , מקווה שיראה אותו… בברכה וכמרה עאם אכור, ראש חודש ניסן טוב .

 9. שושנה בוחניק אריס

  שלום מרים אני זיהתי את עצמי בצילום ,יושבת שלישית משמאל. מאוד, מאוד התרגשתי .לקרוא את הביוגרפיה של סבא, לא ידעתי שקראו לו יהודה. כל הכבוד על היזמה. עשית דבר ענק.

 10. מירי אלקלעי

  תודה, שושנה הפתעת וריגשת אותי מאוד, כן שמו של סבא העברי היה יהודה , הוא מוכר לכולם בשם כמוס שמשמעותה באה מהמילה חמש ובערבית "כמסה " היות וסבא נולד חמישי במספר להוריו , כך נהגו לקרוא מחשש לעין הרע…. שמו העברי היה יהודה ,רבים אינם יודעים זאת,לסבא הייתה חותמת בה השתמש בכדי לחתום על מסמכים שהוא כתב או על ספריו.. תוך כדי חיפושיי אחר כתביו וספריו גיליתי את שמו העברי בעברית ובצרפתית. הספרים נמצאים במוזיאון שבמרכז עמ"ית שם אני אוצרת אותם.
  אני לא יודעת אם שמת לב , אלפרד חדד מסוק-אל-כמיס הבן של שושן חדד- Haddad אח של ריימונד שלמדה איתנו באותה כיתה , בתמונה היא עומדת מאחוריי זוכרת אותם ? , כמעט שנה לאחר שפירסמתי את כתבה, הוא הגיב בצרפתית להפתעתי ולשמחתי הרבה, מסרתי לו את המייל שלי , וכך יצרנו קשר במיילים, הוא ביקר אצלנו יחד עם אשתו בחול המועד פסח, הוא איש עסקים מאוד מצליח מאוד וחי בצרפת . זו הייתה עבורי פגישה מרתקת ומרגשת מאוד ( אדבר איתך על כך בטלפון…)

 11. אליהו סרוסי

  הילדה בשורה השניה רבעית מימין היא יסמין[רמונד]חדד היום רמונד סרוסי וגרה בעיר לוד

 12. מירי אלקלעי

  שבוע טוב ומבורך לאליהו סרוסי, שמחתי לראות את תגובתך, אשמח אם תפרט מעט יותר על הקירבה המשפחתית שלך לריימונד סרוסי לבית חאדד וכיצד יתאפשר לתקשר עימה, זכיתי לביקור של אחיה אלפרד ( אשר )וגיסתה גבי בחול המועד פסח האחרון זו הייתה עבורי פגישה מרגשת ביותר… אודה לך באם תציין את מס' הטלםון של ריימונד או אם אפשר להתכתב עימה במיילים…תודה לך מראש.
  מירי אלקלעי לבית אריס .

  מצ"ב הנייד שלי 052-8932959 ובבית 8990878 -09

 13. אליהו סרוסי

  יש לציין זכות גדולה שנפלה בחלקי ביום חתונתנו שהרב הגדול הרב צמח מאזוז צדיק גדול ראש ישיבת "כיסא רחמים" בבני- ברק אשר בארץ ישראל
  חיתן אותי ואת רעייתי שתחיה מאירה זכינו שהרב צמח מאזוז צדיק גדול שהיה בחברתו של סבי בתוניס ישמר את הקדושה גם בארץ.

 14. בס"ד
  תיקון קל: הרב צמח מאזוג, אינו ראש ישיבת 'כסא רחמים'. בראשות הישיבה עומד אחיו הרב מאיר מאזוג, ורבי צמח הוא המשגיח. אח נוסף לשני אלו, צעיר מהם, עניו נחבא אל הכלים אך גאון מאין כמותו [שמעתי כי האחים מעידים שהוא הגאון המשפחתי] הוא רבי רחמים מאזוג, שנשא את נכדתו של רבי ישועה חדאד.

 15. דגנית סויפר אריס

  מירי שלום סבא שלי הוא אח של כמוס {אבא שלך} שמו דניאל אריס ממושב גילת אם את יודעת קצת על החיים שלו ואים שמעת סיפורים על סבא שלי אני מאוד אשמח לשמוע. אני יודעת לאח שלך חיים נשואי לדודה שלי אמה והם גרים בקדימה. אז את יכולה להתקשר אליי תודה דגנית טלפון שלי 054-7396611

 16. מירי שלום,
  בעקבות מפגש בשבעה של סבי דניאל אחיו של אביך,, שמעתי מדגנית על האתר הנ"ל . והייתי מאד מעונינת לדעת אם יש לך כל סוג של מידע על סבנו דניאל אריס,, היות וגם הוא עסק במלאכת התורה בהוויתו . ואנו ב"מקרה" משפחה שלמה שחזרה בתשובה ,, 4 בנות והורים ..אימי היא ז'קלין ..
  אשמח לקחת חלק ולתעד כל דבר היכול לאחד ולגבש את ההעבר המשותף של המשפחה. לצערי סיפרו לי מעט מאד על עברנו וזה נושא חשוב לי ולכל אחיותי.
  השאלה אם יש לך ידיעות גם על סבנו דניאל ?
  תודה,
  ומבורכת את בעשייתך.
  ענת

 17. מירי אלקלעי

  ליוסי ערב טוב,
  מדוע אין אפשרות לשלוח תגובה ?, האם יש בעיה טכנית ? , ניסיתי לענות להודעה של ענת ללא הועיל.
  תודה , מירי.

 18. מירי אלקלעי

  לענת היקרה שלום רב, ראשית תודה על הברכות , המברכת תבורך….עליי להודות כי פנייתך שלך ושל דגנית ריגשו אותי עד מאוד,( שוחחתי עם דגנית בטלפון ) …. בשמחה הייתי נענת לבקשתך אלא שאת סבך דניאל שהוא דודי עליו השלום לא זכיתי להכיר בתוניסיה , מאחר והוא עלה ארצה עם משפחתו בשנת 1949 כשנה לאחר שנולדתי…. ההכרות הראשונה שלי איתו הייתה לאחר שעלינו ארצה בשלהי שנת 1960,הוא ביקר אצלנו פעמים מועטות בלבד , כך שאין לי הרבה זכרונות ממנו, הוא אמנם נוכח בחתונה שלי בשנת 1968,אם אחפש באלבום התמונות שלי ייתכן ואמצא תצלום שלו, אסרוק אותו ואשלח לך במייל , הנה מס' הטל' שלי צרי עימי קשר : 052-8932959 את הורייך זכיתי להכיר מביקורים שלהם אצל אחי חיים ז"ל ואשתו אמה חלפו שנים לא מעטות מאז פגשתי בהם בפעם האחרונה,מסרי להם ד"ש חמה אשמח לביקורכם אצלנו בקדימה….שולחת לך ולדגנית חיבוק גדול .ברוכים תהיו.
  מירי אלקלעי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *