יום פטירתו של רבי משה דוד בר נסים חדאד זצ"ל

1851

רבי משה דוד בר נסים חדאד נולד בנאבל ב י' תמוז שנת תרמ"א-1881 למד בבית מדרשו של רבי שלמה דאנה זצ"ל בישיבת "חברת התלמוד" היה מנכבדי העיר ומתלמידי חכמיה עסק בצורכי ציבור ואמונה לשם שמים.. עמד בחליפת מכתבים אם רבני ארץ ישראל והתפוצות ובניהם רבי אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל הרב הראשי לארץ ישראל בימים ההם. כפי שמעיד עליו הכתוב בספר " מגנזי חכמי תונס" ובו שלושה ספרים נפתחים והם :שו"ת זכר אליהו-רב אליהו טייב זצ"ל שו"ת קמח סולת-רבי משה חדאד זצ"ל מפתח לספר משכנות הרועים. בני ברק תשמ"ה
בשנת תרע"א-1911 מגיע רבי משה דוד חדאד יחד אם רעייתו הרבנית אסתר ז"ל וחמיו הגביר יעקב בן יצחק מאמו ורעייתו מר רחל לביקור בארץ ישראל (מאמר אסתר דף י"א) בספרו "מאמר אסתר" ישנו תאור יפיפה של המסע שאותו ערך בארץ ישראל ועל הפגישות החשובות שבהם פגש את הרב אברהם יצחק הכהן קוק הרב הראשי לארץ ישראל ואת חכם באשי הרב אליהו משה פאניז'יל הראשון לציון בירושלים.
רבי משה אליהו פאניז'יל זצ"ל היה ידידו הקרוב של רבי משה כפי שכותב עליו בספר "מאמר אסתר" דף י"ד: "הרמ"א פאניז'יל נודע ומפורסם לאיש צדיק וחסיד, היה ידידי אהובי כאח לי טרם שנתמנה בתור ראש הרבנים חכם באשי. הראשון לציון בירושלים תובב"א יצא בשליחות למקומנו תוניסיה ב' פעמים א. שד"ר עדת בית אל. ב. משגב לדך בשנת תרנ"ח (1898), התאכסן בבית חותני הגביר הנעלה רצ"ו ס' יעקב בן יצחק מאמו"

רבי משה דוד חדאד זצ"ל הוציא לאור את ספרו של אביו רבי נסים בר חנאני חדאד זצ"ל "חן טוב למרי נפש" ג'רבה תש"ו-1946 בו   הוא כותב את תולדות משפחת חדאד.   ובאו בעת חיבר את הספרים  "

רבי משה דוד חדאד זצ"ל הוציא לאור את ספרו של אביו רבי נסים בר חנאני חדאד זצ"ל "חן טוב למרי נפש" ג'רבה תש"ו-1946 בו   הוא כותב את תולדות משפחת חדאד.   ובאו בעת חיבר את הספרים  "

מאמר אסתר - חדאד, משה דוד בן נסים

וכן  את הספר "קמח סלת" שו"ת בני ברק תשמ"ה-1985.

רבי משה דוד בר נסים חדאד נתבקש בישיבה של מעלה  ביום כ"ה אייר תשכ"ג-1963.ובשנת תשל"ט-1979 העלו את עצמותיו  לארץ ונטמן בבית העלמין בצפת.

המצבה מעל קברו הריק של רבי משה בר נסים חדאד זצ"ל

המצבה מעל קברו של רבי משה בר נסים חדאד זצ"ל צפת

מגן דוד מעל ביתו בנאבל

ביתו של רבי משה בר נסים חדאד זצ"ל בנאבלאתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


3תגובות ב “יום פטירתו של רבי משה דוד בר נסים חדאד זצ"ל

 1. דוד מימון

  שלום רב
  סבי שליט״א ממשפחת חדאד. סבי היה ת״ח חיים חדאד בנאבל. יש לו גם דוד רבא משה חדאד.
  גם לחברו הקרוב ביותר היה סבא ת״ח (אולי רב העיר) משה חדאד.
  אם תוכל לעזור…
  תודה מראש

 2. דוד מימון

  שלום רב
  האם מדובר ברב Mouchi חדאד?
  א״כ אחד מנכדיו (שהיה ידידו הקרוב של סבי) נפטר ע״ה השנה בצרפת. סבי אמר לי שיש לו עדיין בן (בגיל 85) בנתיבות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.