רבי יעקב מהדאר זצ"ל

100

רבי יעקב מהדאר זצ"ל היה רב מרבני תוניס מפולפל ושקדן מאוד בתורה . בן דורם של רבי מסעוד אלפאסי, רבי יצחק לומברוזו, רבי נתן בורג'ל (הראשון) רבי יוסף זרקא ורבי נהוראי ג'רמון זצ"ל .

רבי יעקב מהדאר היה עני ולמרות עניות היה שקדן גדול על התורה יום ולילה. וזכה להעמיד תלמידי חכם ובתוכם רבי ברוך פיתוסי זצ"ל בעל "מקור ברוך" רבי יעקב מהדאר זצ"ל חיבר את הספר ,זרע יעקב" על הש"ס בסדר נזיקי אך חיבור זה לא הודפס.
רבי יעקב מהדאר זצ"ל מוזכר במספר מקומות להלן חלק מהזכורים:

בספר "אברהם יגל" לרבי אברהם הכהן ליוורנו תר"ג -1843דף פ"ה ע"ב "וראיתי להר' יעקב מוהדר ז"ל, בספר

בספר "שופריה דיעקב "לרבי יעקב מעארך ליוורנו תקמ"ז -1787דף י"ח ע"ב "והרב המפולפל נרתקא דאוראיתא כמהר"ר יעקב מוהדר זצ"ל ,

בספר "משכנות הרועים" לרבי עוזיאל אלחאייך ליוורנו תרך-1860. דף קי"א ע"א " וזה חזיתי בכתבי הקדוש בס' זרע יעקב ה' המ"ו מוהר"י מוהדאר ז"ל, דף קמ"ג ע"א "וראיתי בכתבי הקודש להרב מוהר"י מוהדר ז"ל בספר זרע יעקב" דף ש"מ ע"ב "ואני תפילה ה' יגמור בעדי לעמוד על הדין ועל האמת ועיין להרב זרע יעקב סי' ס"ג"

בספר "מקור ברוך לרבי יעקב פיתוסי ליוורנו תק"נ-1790 דף רפ"א ע"ב "דרוש לפרשת הברכה (וזאת הברכה) "את זה דרשתי על מו"ר ועטרת ראשי החכם השלם רב ועצום כמהר"ר יעקב מוהדאר זצק"ל הכ"מ,

בספר "חיים וחסד" לרבי עוזיאל אלחאייך ליוורנו תרכ"ה-1865בפרק "מערתא דחסידי" דרוש ב' דף קי"א ע"א ,דרוש להספד בפקידת השנה כי נפל ממנו רב לאיש צדיק תמים כי שקד על דבר אמת תורת ה' תמימה דעיל בלא ב"ר הרב המפולפל דין הוא הד"ר כמוהר"ר יעקב מוהדאר זיע"א בח' סיון המקודש משנת אז יבקע כשח"ר (תקכ"ח) לפר"ק והוא שבת כלה מלכתא

מדרוש זה יוצא שרבי יעקב מוהדאר נפטר בחודש סיון בשנת תקכ"ז-1767.אתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.