יום פטירתו של רבי יוסף בר אברהם לומברוזו זצ"ל

1726

רבי יוסף בר אברהם (השני) לומברוזו זצ"ל חי במאה ה19 תלמיד חכם עצום, תחילה שימש כדין בבית הדין הגורני .
לאחר פטירתו של רבי דוד בונאן בשנת תרט"ו-1855 נתמנה לאב"ד עד לפטירתו בשנת תרכ"ח-1868.

רבי יוסף לומברוזו נשא בתואר "חכם באשי" משנת תר"כ-1860(פנקס הקהילה עמ' 179 הערה 10)

בשנת תקע"ט-1819 חתום שני אחרי רבי דוד בונאן על שטר לזכות הק"ק הי"ו בענין החלונות של "עולי חליילו" אשר ליד בית הכנסת ר' חיים. (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 100)

בשנת תקצ"א -1831חתום ביחד עם רבי אברהם אבוקארא על עדות אודות ספר תורה בכתב ידו של רבי יוסף זרקא זצ"ל אותו מכרו הגזברים של בית הכנסת ר חיים לסי משה סלוירה. (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 112)

בהסכמה לספר "פי המדבר" לרבי יוסף בר דוד גז זצ"ל ליוורנו תקצ"ד-1834.חתומים בחודש סיון שנת ולך תהי"ה צדק"ה –תקצ"ד -1834.רבי דוד בונאן רבי יוסף לומברוזו ורבי דניאל כרטוזו.

בהסכמה לספר "עת לדבר" לרבי שמשון אבוקארא זצ"ל ליוורנו תר"כ-1860 חתומים בחודש שבט שנת כתר-תר"כ-1860 . רבי יוסף לומברוזו, רבי אברהם אבוקארה ורבי דניאל קרטוזו.

בשנת תק"כ- 1860 חתום כאב"ד לקהילת הגראנה על "הקדש פרנכיתי" יחד עם רבי דניאל קורטוזו ורבי אברהם אבוקארא. (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 140)

בשנת תרכ"א-1861 חתום על מעשה ב"ד ושובר אודות פרעון המשכונה של אברהם אלחאייך על בית המרחץ.חתומים : ע"ה יצחק בונאן ס"ט, יוסף לומברוזו ס"ט חכם באשי טבת התר"ך, ע"ה יצחק סלוירה ס"ט (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזות בתוניס דף 179)

בשנת תרכ"ב-1862 חתום על שטר הרשאה יחד עם הדיינים לגזבר סי דניאל בונאן הי"ו בענין בני תלמוד תורה של ק"ק פורטוגיזיס בדבר קביעת איש מבוגר ממונה עליהם שידאג להאכילם ולהשקותם ולהלבישם ולשלוט בהם כמו הורים. חתומים: ביה יוסף לומברוזו ס"ט חכם באשי בתוניס, ע"ה אברהם אבוקארה (2)ס"ט, אברהם אבוקארה ס"ט(3) דניאל קרטוזו ס"ט, ע"ה יצחק בונאן ס"ט.(פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 182)

בשנת תרכ"ד-1864 חתום עם הדיינים וכלל הק"ק בדבר כיטול תפילה בישיבות במועדים רק בבתי הכנסת של הק"ק תותר התפילה.חתומים: הצעיר יוסף לומברוזו ס"ט, ע"ה אברהם אבוקארה ס"ט, הצעיר דניאל קרטוזו ס"ט. (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 184)

בהסכמה לספר "נר דוד" לרבי דוד בר אברהם גיג' זצ"ל ליוורנו תרכ"ח-1868.חתומים בחודש כסלו שנת "תארכו" תרכ"ז-1867. רבי יוסף לומברוזו, רבי דניאל כרטוזו ורבי אברהם אבוקארה

בשנת תרכ"ח-1868 חתום יחד עם עוד 105 ת"ח ועסקני ציבור על תקנה בדבר עלית הנשים לבית החיים כל ערב ראש חודש..(פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 189)

בנוסח השכבה שאומרים בתונס בליל כפור  מתוך הספר "תולדות חכמי תונס" דף  שע"ד ל"ג וג"ן (וגם נפש) הרב ר' יוסף לומברוזו.

רבי יוסף לומברוזו נתבקש בישיבה של מעלה  ביום י"ח לחודש אייר שנת תרכ"ח-1868 (מנוחת צדיקים עמ' כ"ג)

"פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית" יצחק אברהמי

ליקט וערך יוסי פרי
ט.ל.חאתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.