יום פטירתו של רבי חיים חורי זצ"ל

4274

 

רבי חיים בר אברהם זקן חורי זצ"ל התייחד בהיותו מזכה את הרבים, כל פועלו ומעשיו היו לטובת הכלל. רבי חיים למד אצל רבי דוד כהן, מחבר הספר "שירי דוד" על הדקדוק ועל העיבור, וכן אצל רבי משה זקן מאזוז רבה של ה"חארה צ'גירה" שבג'רבה, מחבר ספרים רבים בהלכה. סיפרו "שערי משה" היה אחד הספרים הראשונים שנדפס בשנת תרע"ג בבית הדפוס של רבי דוד עידאן בג'רבה.

אחרי שהשלים את חוק לימודיו נקרא רבי חיים חורי לקהילת גאבס ללמד ב"כותאב" ולשמש כחזן. לאחר זמן מה גברו געגועיו לבני משפחתו ושב חזרה לג'רבה. בשובו התמנה לרב ודיין בג'רבה ביחד עם רבי יוסף בוכריס זצ"ל .

רבי חיים היה דרשן מחונן בחסד עליון. בשנת תרפ"ו פנו ראשי קהילת לוב לרבי יצחק בוכבזה אשר שירת כרבה של העיר גאבס שיבוא לקהילתם לשמש כ"חכם באשי" (רב ראשי – באותה תקופה לוב הייתה תחת שלטון איטלקי), אז שלחו ראשי קהילת גאבס לרבי חיים שליחים וביקשו שיבוא לשמש כרב ראשי בעירם, לאחר הפצרות רבות ובמיוחד הפצרותיו של ידידו רבי משה כלפון הכהן זצ"ל ניאות לבקשתם.

רבי חיים חורי שימש כרב ראשי בגאבס וכן עמד בראש ישיבת "תורת חיים" שאותה יסד בגאבס.

רבי חיים כאמור היה מזכה את הרבים, בשעה שבירך אדם פרטי הקדים ואמר "הוא יברך את כלל עם ישראל ובכללם הוא יברך את"…וכן עשה בזמן שערך אשכבה לנפטר.
הוא הסביר זאת בכך שבשמים בודקים כל אחד, אך כלל ישראל הם קדושים.
בזמן שהספיד את ידידו הטוב רבי משה כלפון הכהן אמר מושל העיר "לא שמעתי דרשה נפלאה כזו מימי".
רבי חיים היה ידוע כפייטן גדול ושימש כש"ץ בימים נוראים.

הוא חיבר את הספרים "דרך חיים" ירושלים תרס"ה-1905.

דרך חיים - חורי, חיים בן אברהם זקן, 1885-1957

"נפלאות גדולות" ג'רבה תרנ"נ- (ת"ש) 1940

נפלאות גדולות - חורי, חיים בן אברהם זקן, 1885-1957

"חסד ואמת" ג'רבה  תרע"ו-1916

תרגם את הספר "צפורן שמיר" של החיד"א זצ"ל לערבית ג'רבה ת"ש-1940

צפורן שמי"ר - אזולאי, חיים יוסף דוד, 1724-1806

וכן את הספר "מצא חיים" אשר הודפס בארץ.

 

בהסכמת רבני ג'רבה מיום ד' תשרי שנת תרפ"ד-1924 לספר "חיים ושלום-דברי שלום" לרבי שלום הכהן ג'רבה תרפ"ג -1923 (תרפ"ד) חתומים ע"ה ציון דר' שושן כהן ס"ט, ע"ה מרדכי כמוס אמייס דר' יצחק הכהן ס"ט, ע"ה יוסף בוכריץ ס"ט. ע"ה חיים חורי ס"ט, ע"ה ראובן ביתאן הי"ו סליט"א.

בהסכמה משנת תרפ"ד-1924 לספר "בן פורת יוסף" לרבי יוסף ברבי זצ"ל ג'רבה תרפ"ד-1924 חתומים: ע"ה ציון די שושן כהן ס"ט, ע"ה כלפון משה הכהן סילט"א, ע"ה מרדכי כמוס אמייס דר' יצחק הכהן ס"ט, ע"ה יוסף בוכריץ ס"ט, ע"ה מכלוף עידאן ס"ט, הצעיר ע"ה חיים חורי ס"ט, ע"ה ראובן ביתאן הי"ו סילט"א, ע"ה דוד עידאן ס"ט.

בהסכמה מיום ז'  שנת תרפ"ו-1926 לספר "אורח חיים" לרבי כמוס חדאד זצ"ל ג'רבה תרפ"ו-1926:"חתומים: ע"ה ציון דר' שושן כהן ס"ט, ע"ה כלפון משה הכהן סילט"א, ע"ה מרדכי כמוס אמייס דר' יצחק הכהן ס"ט, הצעיר ע"ה חיים חורי ס"ט.

בהסכמת רבני ג'רבה מיום א' אלול שנת תרצ"ד-1934 לספר "קול יעקב" חלק א' לרבי יצחק גאנו צרור ג'רבה תרצ"ד-1934 ראשון החתומים הוא ע"ה יוסף בוכריץ (רב ומו"ץ בק"ק זרזיס יע"א). ואחריו הצעיר ע"ה חיים חורי ס"ט (רב ומו"ץ בק"ק גאבס יע"א). ע"ה מכלוף עידאן ס"ט. ע"ה חויתה בלא"א חנינה הכהן ס"ט.

בספר "מאמר אסתר" לרבי משה בר נסים חדאד ג'רבה תש"ו-1946 בדף ל"ז ע"ב מכתבי נחמה  חתומים בשם ועד בית דין צדק בלאחרה אלזגירה בג'רבה ע"ה יוסף בוכריץ ס"ט, ע"ה חיים חורי ס"ט.

רבי חיים חורי נתבקש בישיבה של מעלה  ביום כ"ה לחודש באייר שנת תשי"ז-1957(מלכי תרשיש דף ע"ר) בבאר שבע ומדי שנה נערכת הילולה גדולה לזכרו

ליקט וערך יוסי פרי

IMG_0010 - עותק

רבי חיים חורי זצ"לאתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


3תגובות ב “יום פטירתו של רבי חיים חורי זצ"ל

 1. מצליח חדאד

  שלום וברכה לכולכם
  יש לרב חיים חורי ספר שאלות ותשובות בהלכה. שמו חיים וחסד. אני צריך להסתכל ולעיין בו באחת מהתשובות.
  נא בבקשה אם מישהו יש לו הספר או יודע מישהו שיש לו, יתקשר אלי לוואטסאפ………… 0021625043989

 2. יוסי פרי Post author

  מצליח שלום רב.
  יש את הספר חפש ב"אוצר החכמה" יש שם את הספר במהדורה חדשה.
  בהצלחה
  יוסי פרי

 3. יצחק גבריאל מימראן

  הספר "חיים וחסד", נדפס רק פעם אחת ונמצא ב"אוצר החכמה". רבי חיים חורי שני חכמים בשם זה, הראשון היה המוזכר לעיל והשני הוא רבי נסים חיים חזקיה שהיה בנתיבות, וחיבר גם את הספרים "חזקת אבות" "חן וחסד" "נחלת אבות" ב"ח. יש עוד ספר "חיים וחסד" ב' כרכים על תהלים יצא לאור מחדש מכתב יד, והוא לרבי חיים הכהן זצ"ל גם נמצא ב"אוצר החכמה", וכנראה אליו התכוון מנהל האתר רבי יוסי פרי הי"ו בתשובתו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.