יום פטירתו של רבי אליהו טייב זצ"ל

2932

רבי אליהו טייב נולד בשנת כת"ר (תר"כ-1860) לאביו ר' דוד טייב, רבי אליהו היה מבין תלמידיו של רבי משה ברבי זצ"ל אשר לימים שמש ראב"ד בתוניס. בהיותו בן 25 שכר לו אביו ר' דוד מורה פרטי כדי ללמדו לימודים כללים כגון צרפתית ערבית חשבון וכ"ו.

רבי אליהו טייב התבלט בחריפותו ויושר שכלו, חריפות של אמת, אהב את המישרים ושנא את הפלפולים.

רבי אליהו טייב לא נשא בשום תפקיד רבני או ציבורי כל שהוא למרות שבספר "מאמר אסתר" לרבי משה חדאד זצ"ל בפרק "מכתבי נחמה" דף כ"א עב' חתום כחבר ועד הרבנים בתוניס.

רבי אליהו טייב זצ"ל הזכורים ותשובות רבות לו בכתובים ובעיקר בספרו "זכר אליהו" אשר כונס בספר "מגנזי חכמי תוניס" ב"ב תשמ"ה.

בספר "משפט כתוב" לרבי ישראל זיתון ב"ב תש"מ-1980 יש לרבי אליהו טייב מספר תשובות. בדף נ"ח יש שאלה מרבי דוד ג'אוי מיום י"ד סיון תרס"ו . והתשובה של רבי אליהו טייב מיום ט"ו סיון התרס"ו, ועוד לו בספר.

בספר "כסא שלמה" לרבי שלמה מאזוז נתיבות תשמ"ז-1987 מזכירו המחבר במספר מקומות.

רבי אליהו טייב מוזכר מספר רב של פעמים ב"מאסף" בשנים: תרס"ב-1902. תרס"ג-1903. תרס"ד-1904. תרס"ה-1905. תרס"ח-1908. תרע"ב-1912.

בספר "ישיב משה" לרבי משה שתרוג ג'רבה תרצ"ב-1932 דף נ"ב חתום רבי אליהו טייב על תשובה משנת התרפ"ג-1923 "דברי הצעיר אליהו טייב בה"ר דוד ס"ט"

בהקדמה לספר "ערך השולחן" כרך ה-ו לרבי יצחק טייב תוניס תרנ"א-1891 כך נכתב " הני בי תרי אלמי' מבית אבי אחי ומרחמי, ראשון בקדש החו"ש הדו"מ כמהר"ר אליהו טייב נר"ו ואתו עמו אחיעז'ר החו"ש כהר"ר שלמה נר"ו " מכן למדים אנו שהיה לו אח בשם שלמה.

ברשימת המשתדלים בהוצאת הספר "שלמי תודה" לרבי שלו דאנה תוניס תרע"ח-1918 ראשן המשתדלים הוא רבי אליהו זרח הי"ו. ובמקום השלישי רבי אליהו טייב הי"ו.

בספר "איש מצליח" לרבי מצליח מאזוז ג'רבה תשכ"ט-1969 מבאי המחבר קצת מתולדות חיו ומצין מקצת שבחים על רבני תוניס ובניהם רבי אליהו טייב : "והרה"ג ר' אליהו טייב זצ"ל, אשר משתי יגורו אילים, כרוח צפון המשתקת כל הרוחות, ואן הפה יכולה לספר תקפו וגבורתו בתורה, כל ימיו היה סוחר בבורית (בסבון)" מכאן למדו שרבי אליהו טייב היה סוחר או בעל מפעל לסבון ולא נהנה מכספי ציבור.

רבי אליהו טייב נתבקש בישיבה של מעלה  ביום ט"ז לחודש שבט שנת תרצ"ד-1934

ליקט וערך יוסי פרי.

imgאתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.