יום פטירתו של רבי אברהם פינסי/פינצי זצ"ל

1564

רבי אברהם פינסי זצ"ל תלמיד חכם בין למשפחה פורטוגזית/גראנה בתוניס.
על פי פנקס הקהילה הפורטוגזית: בשנת תרל"ט-1879 נתמנה לדיין. ובשנת תר"מ-1880לאחר פטירתו של רבי אברהם לומברוזו זצ"ל נתמנה לאב"ד עד לפטירתו בשנת תרמ"ח-1888 .

בשנת תרל"ט-1878 חתום יחד עם רבני תוניס ובראשם רבי אברהם חג'אג' זצ"ל על הסכמה בענין פתיחת בית ספר כי"ח (אליאנס) בתוניס.

בשנת תר"מ-1880 חתום בהסכמה לספר "סבר פנים" לרבי משה זקן מאזוז זצ"ל יחד עם רבי אברהם לומברוזו.

בהסכמה לספר הודפס "פינסו" ולא פינסי. באנציקלופדיה "ארז לבנון" עמוד 184 מעיר העורך על טעות זאת.

מצאתי מספר מקומות שבהם נכתב פינסו במקום פינסי או להפך, קיים רבי אברהם פינסו מתלמידיו של רבי דוד פארדו , מחבר הספרים "אפי זוטרי" "תולעת שני" "משפט כתוב" "עזרת מצר" ו"כתית למאור". ובאחרית ימיו עלה לארץ ישראל נפטר בשנת תק"פ-1891 . רבי אברהם זה אותיר אחריו שני בנים רבי חיים דניאל שלמה בעל "שם חד"ש" ובנו השני רבי יצחק .
גם "מלכי תרשיש" בלבל בניהם וכתב רבי אברהם פינסו ולא פינסי ,אך מדובר על שני תלמידי חכמים שונים.

בפנקס הקהילה היהודית הפורטוגזית בתוניס נמצא חתום בשנת תרכ"ח-1867 על תקנה יחד עם עוד 26 ת"ח ואישים נוספים של ק"ק פורטוגזית על מנת שכל יום יקחו ילדי תלמוד תורה מבית הבשר את כל העצמות של הצוואר כדי לבשל אותם למרק בכותאב של ת"ת. .(פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 187)

בהסכמת רבני תוניס  מחודש זיו (אייר) שנת התרל"ט-1879 לספר "שלום ירושלם" לרבי שלום מזרחי עדני ירושלים תרנ"ט-1899 חתומים הצעיר אברהם חג'אג' ס"ט. הצעיר אליהו בורגיל ס"ט. הצ' חיים בורגיל ס"ט. הצ' אברהם ן הר"מ אבוקארא ס"ט.  הצ' מרדכי סמאג'א ס"ט. הצ' שלום לישע ס"ט.  הצ' משה שמאמא ס"ט. הצעיר אברהם לומברוזו ס"ט. הצעיר אברהם פינסי ס"ט.

בשנת תר"מ-1880חתום על שטר בענין ההקדש "עץ חיים" תכב"ץ בין חכמי "עץ חיים" הי"ו, ראשון חתום רבי אברהם חג'אג' אחריו רבי אברהם פינסי ואחרון רבי אברהם לומברוזו. .(פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 231)

בנוסח השכבה שאומרים בתונס בליל כפור  מתוך הספר "תולדות חכמי תונס" דף  שע"ד  פ"ד וג"ן (וגם נפש) הרב ר' אברהם פינסי.

רבי אברהם פינסי נתבקש בישיבה של מעלה ביום י"ט לחודש אדר בשנת תרמ"ח-1888 .(מנוחת צדיקים דף כ"ג)

"פנקס הקהילה היהודית הפורטוגזית בתוניס"-יצחק אברהמי

ליקט וערך יוסי פרי

ט.ל.חאתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.