יום פטירתו של רבי שלמה שמאמא (השני) זצ"ל

1752

רבי שלמה בר שמואל שמאמה זצ"ל תלמיד חכם ודיין היה עמיתו בתורה של רבי אברהם הכהן יצחקי זצ"ל. רבי שלמה שמאמה מחבר הספר "בגדי שש" ליוורנו תרכ"ו-1866.

בגדי שש - שמאמא, שלמה בן שמואל

בהקדמה לספר כותבים המגיהים . כ"ד זעיר שם הצעיר חיים לומברוזו ס"ט. כ"ד זעיר שם הצעיר נסים טובייאנא ס"ט. שבנוסף לספר זה נותרו עוד ספרים בכ"י והם "עמודי שש"-כפתור ופרח לכל מראה עיני על הבבלי וירושלמי. הספר "בית מלך" סובב על הרמב"ם ז"ל. והרביעי בקדש פשטים יפים ממולאים בתרשיש וזה שמו אשר קרא לו "כתונת שש" אביו רבי שמואל שמאמה זצ"ל מחבר הספר "קרן הצבי"

בהסכמת רבני תוניס משנת תרי"ג-1856 לספר "פי המדבר" לרבי יוסף גג' ליוורנו תרי"ד-1857 ראשון החתומים הוא הצעיר ישועה בסיס ס"ט, הצעיר נתן בורג'יל סלט"א, הצעיר שמואל צפג' ס"ט, ע"ה שלמה שמאמא ס"ט, הצ' אהרן הכהן טנוג'י, הצ' שמואל בכ"ר דוד טייב ס"ט, הצעיר יוסף בורג'יל ס"ט, הצ' אברהם הכהן יצחקי ס"ט, ע"ה ישועה צפג' ס"ט, הצעיר אברהם חג'אג' ס"ט, הצעיר משה פיתוסי ס"ט, הצעיר שלום חי בשמוט סלט"א.

בספר "כף הכהן" לרבי אברהם הכהן יצחקי זצ"ל ליוורנו תרכ"ה-1865 בקונטריס "חסדי כהונה דרוש ך' "דרוש שדרשתי על עמיתי בתורה דבק מאוד החו"ש הד"ומ שקדן בתורה כמה"ר שלמה שמאמא ת.נ.צ.ב.ה בתשלום החודש בפ' וישלח שנת תרט"ו (1855). לפי זה יוצאי שרבי
שלמה שמאמא נפטר בחודש חשון תרט"ו-1855.

רבי שלמה בר שמואל שמאמא זצ"ל נתבקש בישיבה של מעלה  ביום כ"ב לחודש חשון שנת תרט"ו-1854
(אוצר ההלכה ל"ג-מ"ה מכון מצליח ב"ב תש"ע)

ליקט וערך יוסי פרי

 אתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.