יום פטירתו של רבי מרדכי אלחאייך (השני) זצ"ל

888

רבי מרדכי אלחאייך זצ"ל היה תלמיד חכם ונבון שימש תחילה כדיין בבית הדין של קהילת התואנסה (התוניסאים) כך כותב לנו רבי יוסף הכהן טנוג'י זצ"ל בספרו "תולדות חכמי תונס" בדף רל"ט. ומכנה את רבי מרדכי אלחאייך זצ"ל "החו"ש הדו"מ בק"ק של התוניזים"

בהמשך הוא כותב "ונתקוטט פעם אחת עמהם והלך ונמנה עם הקהל של הגורניזיס (פורטוגיזים והיה לוקח בשר מהמקולין שלהם ואין פוצה פה ומצפצף"

רבי יוסף הכהן טנוג'י זצ"ל מצטט את מה שכתב עליו רבי יוסף זרקא זצ"ל במכתבו.

בספרון "מיכאל" 9 מאסף לתולדות היהודים בתפוצות המכון לחקר התפוצות תל אביב תשמ"ה מובאת ע"י חנה ויצחק אברהמי תעודה מפניקס הקהילה הפורטוגיזית "מנוחת צדיקים", בדף כ"ב כך נכתב

"וגם נפש הרב החכם השלם הדיין המציין החסיד העניו כמוהר"ר מרדכי אלחאייך, (נלב"ע ב' ימים לחדש חשון שנת התקנ"ד) זלה"ה. מזה נראה לי שהיה דיין בבית הדין ההפרטוגיזים בתקופות רבי מרדכי ברוך קאראבליו זצ"ל ורבי יצחק אלחאייך זצ"ל שהיו אב"ד לקהילת הגראנה .

אין ספק שרבי מרדכי אלחאייך זה הוא לא רבי מרדכי אלחאייך שנפטר ביום כ' לחודש אב שנת תקל"ז-1777 בצפת. אולי הוא בן לאותה משפחה אך זה רבי מרדכי אלחאייך שני.

רבי מרדכי אלחאייך (השני) נתבקש בישיבה של מעלה ביום ב' לחודש חשון שנת תקנ"ד-1793
ליקט וערך יוסי פריאתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.