יום פטירתו של רבי יעקב אלחאייך זצ"ל

2217

רבי יעקב בר יוסף אלחאייך זצ"ל. תלמיד חכם אשר חי בין השנים תר"ו- 1846 תרע"ד-1914 והיה דיין בבית הדין הגדול בתוניס בבית דינו של רבי משה זיתון זצ"ל.

"נראה לנו שלק"ק פורטוגיזיס קמו עוד שני דיינים בלבד לאחר ר' יעקב סלוירה הסוגר את הרשימה במנחת צדיקים, ר' יעקב אלחאייך המעיד על עצמו שהוא העתיק את רשימה שבידינו ור' דוד בן בארון………." מנוחת צדיקים עמ' י' הערה 2.

הוא העתיק עשרים וארבע תעודות מהפנקס הקהילה הפורטוגזית בתוניס הישן לפנקס חדש והוסיף תעודות אחרות מגנזך הקהילה.

בהסכמת רבני תוניס משנת תרס"ו-1906 לספר "כג"ן הירק" לרבי כלפה גג' זצ"ל ירושלים תשנ"ב-1992 חתום רבי אליהו זרח כראש רבני תונס.הצעיר ישראל זיתון ס"ט, ע"ה חיים זיתון ס"ט, הצעיר דוד בלא"א ר' נתן ג'אוי שליט"א, הצעיר יעקב אלחאייך ס"ט.

בהסכמת רבני תוניס משנת "וית"ן ע"ז למלכ"ו"-תרס"ט-1909 לספר "שלום דוד" רבי דוד הכהן גישא זצ"ל תוניס תרס"ט-1909, חתומים רבי ישראל זיתון זצ"ל. רבי דוד בלא"א נתן ג'אוי זצ"ל. רבי חיים זיתון זצ"ל  ורבי יעקב אלחאייך זצ"ל

ביום י"ב שבט שנת תרע"א-1911 בספר "ישיב משה" לרבי משה שתרוג זצ"ל חתום בהסכמה של בית הדין על שאלה אשר נשאלו ע"י רבי חי הכהן זצ"ל מהעיר גפצה.

באותה שנה תרס"ט-1909 השתדל בהוצאת הספר "חיים לישראל" לרבי דוד חיים גז זצ"ל, כמו כן חיבר שיר/דרש אשר דרש על המחבר.

Untitled-1 copy

 

רבי יעקב אלחאייך נתבקש בישיבה של מעלה  ביום כ"ה לחודש שבט שנת תרע"ד-1914(rebbi haum assuied un rabbin tunisien-263)

ליקט וערך יוסי פרי

 

 

 

 

 אתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


3תגובות ב “יום פטירתו של רבי יעקב אלחאייך זצ"ל

  1. שרה כהן בודוויג

    הרב יעקב אלחאיק הוא סבא רבה שלי. בנו פנחס חאיק הוא סבא שלי. שם אבי מרדכי חאיק ז"ל

  2. אריה אמרוסי

    יוסי היקר, תבורך על כל פעלך למען הנגשת המורשת הנפלאה של יהדות טוניס. קהילה שלווה ואיכותית. כל כתבה ומחקר שאתה מנציח שווה הון !!! אני מניח שכל קוראי האתר ומנוייו, חבים לך תודה מעומק הלב. המשך במפעלך, ויהי ה' עמך !!! חזק וברוך !!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.