יום פטירתו של רבי חיים פריאנטי זצ"ל

1425

רבי חיים בר בנימין פריאנטי זצ"ל נולד בסוף המאה ה-19 .הוא אחי סבי יצחק פריאנטי ז"ל. רבי חיים למד בתחילת המאה-20 בתוניס בישיבת "חברת התלמוד" אצל רבי שלמה דאנה זצ"ל, יחד אם רבי יצחק חדאד גם הוא בין העיר נאבל ושניהם גרו בתוניס אצל ג'איגה פארינטיה . אם סיום לימודיו והסמכתו לרב שב רבי חיים פריאנטי מתוניס לנאבל ושם נשא את נג'ימה בת שלמה פריאנטי לאישה והיא ילדה לו את בנו שלמה חי ואת בתו שמחה, ונפטרה בחייו. רבי חיים פריאנטי לימד תשב"ר (תינוקות של בית רבן) בתלמוד תורה אך שימש גם כסופר בבית הדין וגם כמוהל. רבי חיים פריאנטי זצ"ל היה תלמיד חכם ובעל הדרת פנים זקנו לבן וארוך כפני מלאך אברהם וזאן מתאר אותו כ"שמואל הנביא". דר' ראובן מאמו מספר שהיו מדברים עליו בהערצה גדולה. אצל רבי חיים זצ"ל למדו בעיקר ילדי העשירים בעיר אשר בחרו בו ללמד את ילדיהם תורה באופן פרטי (כך מספרים דר' ראובן מאמו ואברהם וזאן). רבי חיים פריאנטי זצ"ל ורבי משה בן שלמה חדאד זצ"ל שניהם חתומים כסופרים על "נוסח השטר המתנדבים" לבנית המקאם של רבי יעקב סלאמה זצ"ל וחלוקה באחוזים של ההכנסות לטובת צורכי הקהילה השונים והחזקת המקאם בשנת תרצ"ו-1935. רבי חיים פריאנטי חיתן לא מעט זוגות בעיר נאבל , ומל לא מעט מילדי העיר נאבל.
סיפור אשר סופר ע"י יהודי תוניסאי העונה לשם אילן אשר גר היום באשדוד לאחותי לבנה פריאנטי. יהודי מהעיר תוניס חשוך ילדים חולם חלום והנה מולו עומד רבי חיים פריאנטי זצ"ל במלאו הדורו ואומר לו כאשר יולד לך בן אני המול אותו. כעבור זמן אשתו נתעברה וילדה לו בן. היהודי נזכר בחלום אך מאחר ולא הכיר את רבי חיים בכלל שלח לו שליח לעיר נאבל כדי להזמינו לברית, השלח מגיע לנאבל שואל על רבי חיים פריאנטי היהודים מכוונים אותו והוא מתייצב לפניו ומספר לו את סיפור החלום, רבי חיים שואל מתי הברית והשליח עונה לו. טוב עונה לו רבי חיים אני בע"ה הגיע לברית בשעות הבקר ברכבת שאבי הבן יחכה לו שם, כך היה ביום הברית בשעות הבקר המוקדמות אבי הבן מחכה בתחנת הרכבת לרבי חיים, רבי חיים יורד מהקרון מביט ימינה ושמאלה ולפתע ניגש אליו יהודי ואומר לו אתה רבי חיים פריאנטי המוהל אותך ראיתי בחלום בו ומול את בני .
מסופר על שלושה מרבני העיר נאבל רבי משה בר שלמה חדאד רבי יצחק חדאד ורבי חיים פריאנטי זצ"ל נסעו לעיר תוניס להבחן לדיינות מי שזכה לעבור את הבחינות היה רבי משה בר שלמה חדאד זצ"ל.
רבי חיים פריאנטי זצ"ל מוזכר בספר "מאמר אסתר" לרבי משה בר נסים חדאד זצ"ל בדף י"ז "ושמתי לו בתוכה ב' תלמידי חכמים מחכמי עירינו הנבחרים, ידי"ן החה"ש ר' חיים פארינטי ור' אליהו אלמושנינו הי"ו והיה מחזיק בידם בפרס שנתי הגון"
רבי חיים פריאנטי זצ"ל היה מיודד אם הערבים תושבי נאבל וכמו כן גילה התענינו וידע בקוראן, אחד מחבריו היה דר' מולא רופא ערבי אשר עבד בבית החולים המוסלמי "סידקייה" . כאשר חלה רבי חיים פריאנטי אושפז אצל חברו דר' מולא בבית החולים סידקייה ושם נפטר והוא בן ס"ד שנים (64)
רבי חיים פריאנטי נתבקש בישיבה של מעלה  ביום כ"א אייר שנת תשי"ב (צילום מצבה)

ליקט וערך יוסי פרי

רבי חיים פריאנטי זצ"ל

המצבה מעל קברו של רבי חיים פריאנטי זצ"ל נאבלאתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


3תגובות ב “יום פטירתו של רבי חיים פריאנטי זצ"ל

 1. רחל

  שלום רב. אני הנכדה של רבי חיים פריאנטי זצ"ל הבת של שמחה ז"ל שנפטרה לפני 12 שנים בגיל 94. התרגשתי מאוד לקרוא ולראות את תמונתו של סבי זצ"ל אני ממש רועדת מהתרגשות. לאמי ז"ל היתה תמונה של סבי וסבתי. לא ידעתי שסיפורו מופיע במורשת תוניסיה ואני לא מכירה את המשפחה המורחבת כי אני הבת הצעירה של שמחה נולדתי בארץ ולא הספקתי להכיר את סבי וסבתי. יש לי 2 אחיות ושני אחים שחלק מהם נולדו בתוניס ואף נימולי ע"י סבי זצ"ל.

  1. יוסי פרי Post author

   רחל ערב טוב גם אותי מל רבי חיים .פריאנטי זצ"ל אח של סבא שלי יצחק (שחאגו).
   בחודש מאי נסעתי לתוניס והייתי בנאבל בבית העלמים פעמים כדי לחפש את הקבר שלו ובעזרת ה' יתברך מצאתי את הקבר שלו ניקינו אותו וצילמנו אותו והיו אנחנו גם יודעים את תאריך הפטירה שלו בברור..
   עדכנתי דרך אושר את אחותך ג'נט.
   בהצלחה

   1. חיים פריאנטי

    שלום. התרגשתי מאוד לראות לראשונה את רבי חיים פריאנטי שאני קרואי על שמו. רבי חיים היה אח של סבי בישי פריאנטי
    אבי קראו לו יוסף[שושו] פריאנטי יהי זכרם ברוך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.