יום פטירתו של רבי שלום פלאח זצ"ל

1721

 

רבי שלום פלאח זצ"ל נולד בשנת תרט"ו-1855 בעיר תוניס, אין בידי פרטים מדויקים על השכלתו הרבנית אך סביר להניח כי היה מבין תלמידיהם של רבי ישועה בסיס זצ"ל או רבי אברהם הכהן יצחקי זצ"ל או רבי ישראל זיתון זצ"ל, (כך נראה לי עפ"י השנתון שלו ועפ"י הרבנים שפעלו באותה תקופה)

רבי שלום פלאח זצ"ל היה דמות מיוחדת במינה, עסק בקודש וגם בחול, חיבר ספרים וערך עיתונים.

רבי שלום פלאח זצ"ל ידע את השפה העברית על בוריה. לפרנסות עסק במסחר.
בשנת תרמ"ה-1885 מיסד רבי שלום פלאח כיתה ללימוד השפה העברית, ואת לימוד השפה הצרפתית משאיר לעמיתו יוסף כהן גנונה.

רבי שלום פלאח זצ"ל פרסם מאמרים במשך שנים בשפה העברית לעיתונם "המגיד" ו"צפירה" אשר יצאו לאור בארצות אשכנז.

רבי שלום ערך וכתב בעיתונים רבים באותה התקופה שיצאו לאור בתוניסיה, ונכתבו באותיות עבריות אך בשפה הערבית היהודית. העיתונים: "מנוור אלחק" "אלמותרג'ים" "אלחררייה" "אלבוסתאן" "אלנצרה" "נאצר אלמחיירין".

מעצם היותו עיתונאי שמש גם כחבר מערכת בעיתונים: "אלבדר אלכמיל" "פאצ'ח אלאסראר" "אלחק" "נג'מת אלסאחל" אשר שינה את שמו ל"נג'מת אלוחידה". בשנת תרנ"ג-1893 יסד את העיתון "אלאתחאד".

בן השנים תרנ"ה-1895 תרס"נ-1900 חיבר מספר ספרים: "בן כוזיבא" שיעורי החינוך" מקרא מפורש" "ג'דוול מואבבד" ועוד.

בשנת תרנ"ז עובר רבי שלום פלאח זצ"ל לעיר סוסא ומשמש כמורה לעברית בבית ספר כי"ח, באתה תקופה הוא מחבר את הספר "צדק ושלום" תחת שם בדוי "הרואה" ובאו הוא כותב בן יתר הדברים על המחלוקות הרבות בן "התואנסה" ל"גראנה" בתוניס.

בשנת תרפ"ח-1928 מתמנה רבי שלום פלאח לרבה של העיר סוסא במקומו של רבי יוסף גז (השני) זצ"ל אשר מתמנה לרבה של יהדות תוניסיה.

באחרית ימיו הוא עובר לבית אבות בעיר אריאנה ושם הוא נפטר

רבי שלום פאלח נתבקש בישיבה של מעלה ביום כ'  לחודש כסלו תרצ"ז-1936 (תוניסיה חיבור בתולדות הספרות הערבית יהודית דף 254–מיכל שרף)

ליקט וערך יוסי פרי

 

רבי שלום פלאח זצ"לאתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.