רבי מאיר לומברוזו זצ"ל

1441

בספר "משמרת כהונה" חלק ג' לרבי אברהם הכהן יצחקי זצ"ל ליוורנו תרכ"ב-1862 בסוף הספר יש סקירה קטנה על תולדות יהדות תוניס ורבניה עמ' 4
כך כתב:
"בעיר תוניס בשנת תנ"ח-1698 היו שני ת"ח, האחד ר' אברהם רומני, ושם השני רבי מאיר לומברוזו, ונתמנה ר' מאיר לומברוזו ז"ל. וחלש דעתו של אברהם רומני והמיר בדת ישמעאלים"
את אותו מעשה אך בהרחבה אנו מוצאים בספר "תולדות חכמי תוניס" דף רל"ג
בספר "משניות טהרת יום טוב" ז' לרבי חנניה יום טוב ליפה דייטש זצ"ל ברוקלין תשל"ח דף ס"ג "שמעתי מהבחור כמה"ר רבי מאיר לומברוזו הי"ו שראה בכיה"ק לרב כמה"ר רבי דוד וזאן זצ"ל"

בספרון "מיכאל" המכון לחקר התפוצות ת"א תשמ"ה. קיים פרק "המנהיגות הרוחנית של ק"ק פורטוגיזיס" בתוניס במאות הי"ח והי"ט" עמ' י"א משפחת לומברוזו הוותיקה מכולן, יושבת בתוניס ברציפות מאז 1626(המאה ה17)…בן המשפחה הראשון, אברהם לומברוזו, היה בתוניס ב1626 וסחר עם ליבורנו.

בהמשך הגל השני של משפחת לומברוזו הגיע לתוניס ברבע האחרון של אותה המאה(המאה ה17). ובו יצחק לומברוזו, מאיר לומברוזו ואשתו מלכה ובניו דוד ושמואל.

ההנחה היא שרבי מאיר לומברוזו זצ"ל בא לתוניס בשנת תנ"ח-1698. היה תלמיד חכם עצום וגדול בתורה נתמנה לדיין ולאחר מכן מונה לעמוד בראש רבני תוניס.אתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.