רבי דניאל פראנקו זצ"ל

1314

בפנקס ק"ק פורטוגיזיס בתוניס נמצאו תעודות הנושאות את הכותרת "מנוחת צדיקים" זוהי רשימת החכמים, הדיינים והאישים של ק"ק פורטוגיזיס בתוניס מראשית המאה ה18 ועד ראשית המאה ה20..
בעמוד י"ז כותב המעתיק שרבי דניאל פראנקו היה חבר בית דין יחד עם רבי יצחק אלחאייך רבי אברהם אבוקארה, יחד אתם הוא חתום על תעודות.

בספר "פנקס הקהילה הפורטוגיזית בתוניס" דר' יצחק אברהמי (עמ' 65 הערה 12) כותב: שלושה דיינים ושלושתם אבות בית דין לפי "מנוחת צדיקים". רבי יצחק בר דוד אלחאייך היה אב"ד בשנים 1794-1802 . רבי אברהם אבוקארה המכונה "הגדול" אחריו בשנים 1802-1817. רבי דניאל פראנקו בשנים 1817-1820. (ראה פ"מ דף כ"ז)

בשנת תקנ"ב-1792 חתום בהסכמה לספר "בית יעקב" ליוורנו תקנ"ב-1792 לרבי אברהם הכהן מלסק זצ"ל, ראשון החתומים רבי שלמה אלפאסי זצ"ל והעשירי הסוגר את הרשימה רבי דניאל פראנקו זצ"ל.

באותה שנה תקנ"ב- 1792 חתום בהסכמה לספר "עין פנים בתורה" ווארשה תקנ"ז-1797 לרבי אברהם הכהן מלאסק זצ"ל, ראשון החתומים רבי שלמה אלפאסי זצ"ל והעשירי סוגר את הרשימה רבי דניאל פראנקו זצ"ל.

רבי דניאל פראנקו חתום בשנת תקנ"ג-1793 יחד אם רבי יצחק אלחאייך ורבי אברהם אבוקארה הראשון על התחייבות הק"ק הפורטוגיזיס לשם כל שנה שלושים ושש ריאל לכוללות עיה"ק טבריה . (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 65.)

באותה שנה תקנ"ג-1793 חתום יחד אם דייני שתי הקהילות על תקנתה בעניין החזקות. (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 70)

בשנת תקנ"ה-1795 חתום על תקנה בעניין המשוכנות כמה פרות למאה לחודש חתומים:מוהר"ש אלפאסי .יצחק בר דוד אלחאייך ס"ט, הצעיר אברהם נג'אר ס"ט, ע"ה עוזיאל אלחאייך ס"ט, הצעיר יוסף זרקא ס"ט, ע"ה דוד טייב ס"ט, הצעיר אברהם אבוקארה ס"ט, ע"ה אברהם טייב ס"ט, ע"ה דניאל פראנקו ס"ט, אליהו חי בורג'יל ס"ט (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 74 )

בשנת תקנ"ז-1797 חתום בהסכמה לספר "ברית יעקב" ליוורנו תק"ס-1800 לרבי יעקב בר אברהם פיתוסי זצ"ל. ראשון החתומים רבי שלמה אלפאסי זצ"ל והשביעי רבי דניאל פראנקו זצ"ל.

בשנת תקס"ג-1803 חתום יחד אם דייני שתי הקהילות על תקנה לפיה לא ימכור איש את ביתו אלא לאחר שנועץ עם שותפו או המצרן. הסופר אשר יכתוב את שטר המכר מבלי לשאול לדעתם ייענש ע"י הדיינים. חתומים: הצעיר שמואל הכהן יצחקי ס"ט, ע"ה דוד גיג' ס"ט, ע"ה משה סוזין ס"ט, הצעיר אברהם אבוקארה 1 ס"ט, ע"ה חזקיה יצחק מזרחי דידיע שרעבי ס"ט, ע"ה דניאל פראנקו ס"ט, ע"ה אליהו בורג'יל ס"ט ע"ה דוד טייב ס"ט. (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 83)

רבי דניאל פראנקו נפטר בשנת תק"פ-1820 (מנוחת צדיקים עמ' כ"ג)

ליקט וערך יוסי פרי

"פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס"-יצחק אברהמי
ט.ל.חאתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.