יום פטירתו של רבי מרדכי ברוך קאראבאליו זצ"ל

1411

רבי מרדכי ברוך בר יוסף* קאראבאליו זצ"ל תלמיד חכם עצום מתלמידיו של רבי יצחק לומברוזו זצ"ל (זרע יצחק). ושימשו יחד בבית הדין הרבני בתוניס,
לאחר פטירתו של רבי יצחק לומברוזו אשר שימש כרב ראשי לשתי הקהילות , מונה רבי מרדכי ברוך קאראבאליו לרבה של הקהילה הגורנית בתוניס.
רבי מרדכי קאראבאליו זצ"ל חיבר שני ספרים:

"תעופות ראם" ליוורנו תקכ"א-1760.

תועפות ראם - קרבליו, מרדכי ברוך

 

"מירא דכייא" ליוורנו תקנ"ב-1790 .

מירא דכייא - קרבליו, מרדכי ברוך

בהקדמה לספר "תעופות ראם" מספר רבי מרדכי ברוך קאראבאליו זצ"ל על הקשים הרבים בלשרת ציבור , ועל הקושי הגדול יותר לאחר מותו של רבי יצחק לומברוזו זצ"ל כאשר כל הנטל הכבד נופל על כתפיו, ואן לו זמן לחדש חידושים לתורה, ומביע צער גדול על כך. בהמשך הוא מספר על בניו יחידו יצחק אשר שכר לו מלמדים רבים אך ללא הצלחה מרובה. וגם על זה היה לו צער גדול מאוד, עד שאזר חלציו והניח רוב עסקיו והיה יושב ומלמד אותו תורה. הוא גם מספר על שלא נזקק לכספי ציבור אלה רק מיגע כפיו בכבוד, עד שבאחרית ימיו התהפך הגלגל וירד מנכסיו וניזקק לחסדיהם של אחרים.
הוא ממשיך ומספר על מות בנו בהיותו בן כ"ח שנים והשאיר בן קטן בן ג' שנים ובת קטנה בת שנה א'.

בהסכמה לספר "בני שמואל" לרבי משה בר שמואל עדאוי ליוורנו תקי"ט-1759.חתומים בעשור הראשון לחודש כסלו שנת התקי"ח -1758: רבי דוד צפג', רבי יוסף כהן, רבי מרדכי ברוך קאראבאליו, רבי מרדכי אלחאייך, רבי אברהם כייאט, רבי דוד נג'אר, רבי נתן בורג'ל, רבי שמואל צוייד, רבי יוסף זרקא, רבי שמואל דרמון ורבי יצחק בכ"ר דוד אלחאייך.
בהסכמה לספר "זרע יצחק" לרבו רבי יצחק לומברוזו תוניס תקכ"ח-1768. חתומים בחודש ניסן שנת "כשחר"-תקכ"ח-1768:רבי מסעוד אלפאסי, רבי יוסף כהן, רבי שמריה קאטריוס, רבי דוד נג'אר, רבי אברהם כייאט, רבי מרדכי אלחאייך, רבי שמשון אבוקאראה ורבי יצחק אלחאייך.

בהסכמה של ק"ק פורטוגיזיס לספר "יכין ובועז" לרבי צמח דוראן ליוורנו תקמ"ב-1782.בשנת תקמ"א-1781 ראשון החתומים רבי מרדכי ברוך קאראבאליו , רבי יצחק בכ"ר דוד אלחאייך ורבי אברהם לומברוזו.

בספר "חיים וחסד" לרבי עוזיאל אלחאייך זצ"ל פרק "מערתא דדיני" דרוש ו'

 

דרוש לכבוד גדול אדונני סבא דמשפטים הרב המו' מוהר"מ (מרדכי) ברוך קאראבאליו תמ"ך (תהי מנוחתו כבוד) בעל ס'(פר) תעופות ראם ומירא דכיה ראש בית אב במדין בק"ק (קהל קדוש) פורטוגיזיס אשר בעיר תהילה תונס יע"א (יגן עליה אמן) ועל לא טובה השמועה אל הלקח ארון האלהים חק' רבא דעמיה מדברהא דאומתיה אשכול הכופר ברכא דכולא ב'ה הרב המו' הר"ן אזוביב תמ"ך (תהי מנוחתו כבוד)אב"ד ומ"ץ בעיר ארג'יל יע"א  ס'(דר) מקץ שנת למרבה המשר"ה (התקמ"ה-1785) לפר"ק בזמן המגפה לתצ"ף כי"ר

רבי מרדכי ברוך קאראבאליו נתבקש בישיבה של מעלה  במגפה אשר פרצה בתוניס ביום ח' לחודש טבת בשנת תקמ"ה-1785. (מנוחת צדיקים עמ' כ"ב)

*מרדכי בן יוסף: הספר "קונטריס לעניין החתונה" רבי אליעזר בר יעקב סופינו זצ"ל שנת תק"ב? – 1742.
ט.ל.ח

ליקט וערך יוסי פריאתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.