יום פטירתו של רבי אברהם אבוקארא זצ"ל (הראשון)

1183

רבי אברהם אבוקארא (הראשון) מכונה "הגדול" זצ"ל תלמיד חכם, חי בין המאה ה-18 למאה ה-19.שמש כאב בית הדין הפורטוגיזס בתוניס בן השנים תקס"ב-1802 עד תקע"ח-1817 (פנקס הקהילה עמ' 65 הערה12) 

חתום בשנת תקנ"ז-1797 בהסכמה לספר "ברית יעקב" לרבי יעקב פיתוסי זצ"ל, יחד עם רבי שלמה אלפאסי זצ"ל.
בספר "משכנות הרועים" לרבי עוזיאל אלחייך זצ"ל בשנת תקס"ג-1803 בעמוד ק"ה חתום יחד עם רבי אליהו חי בורג'ל זצ"ל ורבי עוזיאל אלחייך זצ"ל בשם בית הדין הפורטוגיזיס שבתוניס.
"אנחנו צעירי הצאן שתי בתי דינין בעיר א", וכן בעמוד שס"א יחד עם רבי שמואל כהן יצחקי זצ"ל ורבי חזקיה יצחק מזרחי ידיעי שרעפי זצ"ל ועם רבי משה סוזין זצ"ל.

רבי אברהם אבוקארא זצ"ל חתום על מספר תעודות ותקנות בספר הקהילה היהודית הפורטוגזית בתוניס.

בשנת תקנ"ג -1793 חתום יחד עם רבי יצחק בר דוד אלחאייך ורבי דניאל פרנקו על התחייבות הק"ק הפורטוגיזיס לשם בכל שנה שלושים וששה ריאל לכוללות עיה"ק טבריא. (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 65)

באותה שנה תקנ"ג-1793 חתום יחד עם עוד תשעה ת"ח משתי הקהילות על תקנה בעניין האחזקות. ע"ה שלמה אלפאסי ס"ט, הצעיר שמואל כהן ס"ט, הצעיר אברהם נג'אר ס"ט, הצעיר אברהם אבוקארה (1) ס"ט, ע"ה דוד טייב ס"ט, ע"ה דוד גיג' ס"ט, ע"ה אברהם טייב ס"ט, ע"ה דניאל פראנקו ס"ט, ע"ה אליהו בורג'יל סילט"א, יצחק בר דוד אלחאייך ס"ט. (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 70)

בשנת תקנ"ה-1795 חתום יחד עם עוד תשעה ת"ח משתי הקהילות על התקנה בעניין המשוכנות, כמה פרות למאה לחודש. מוהר"ש אלפאסי, ויצחק בכ"ר דוד אלחאייך ס"ט, הצעיר אברהם נג'אר ס"ט, ע"ה עוזיאל אלחאייך ס"ט, הצעיר יוסף זרקא ס"ט, ע"ה דוד טייב ס"ט, הצעיר אברהם אבוקארה (1) ס"ט, ע"ה אברהם טייב ס"ט, ע"ה דניאל פראנקו ס"ט, אליהו חי בורג'יל ס"ט. (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 75 )

בשנת תקנ"ט-1799 חתום יחד עם רבי יצחק בר דוד אלחאייך על מינויו של יצחק בן בארון כאפוטרופוס על עיזבון אביו דוד ודודו אברהם ועל שלושת אחיו ואחותו באישור ב"ד. (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 78 )

בשנת תקס"ג-1803 חתום יחד אם דייני שתי הקהילות על תקנה לפיה לא ימכור איש את ביתו אלא לאחר שנועץ עם שותפו או המצרן. הסופר אשר יכתוב את שטר המכר מבלי לשאול לדעתם ייענש ע"י הדיינים. חתומים: הצעיר שמואל הכהן יצחקי ס"ט, ע"ה דוד גיג' ס"ט, ע"ה משה סוזין ס"ט, הצעיר אברהם אבוקארה 1 ס"ט, ע"ה חזקיה יצחק מזרחי דידיע שרעבי ס"ט, ע"ה דניאל פראנקו ס"ט, ע"ה אליהו בורג'יל ס"ט ע"ה דוד טייב ס"ט. (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 83)

רבי אברהם אבוקארא נתבקש בישיבה של מעלה  ביום כ"ד לחודש תשרי שנת תקע"ח-1817 (מנוחת צדיקים עמ' כ"ג)

ליקט וערך יוסי פרי

"פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס" יצחק אברהמי.אתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.