חודש אלול

3474

 החודש השישי מניסן והשנים עשר לחשבון השנה מתשרי. הוא לעולם חסר בן כ"ט יום, ראש חודש לעולם ב' ימים, ב' דראש חודש שהוא א' אלול אינו חל אלא בימי אבד"ו ולא בימי גה"ז.
הקדמונים נתנו סימן לימים נוראים המתחילים מחודש אלול ונגמרים בהושענא רבא, הפסוק "אריה ישאג מי לא יירא" ר"ת א'לול ר'אש השנה י'ום כיפור ה'שענא רבא, סימן נוסף שנתנו הקדמונים הוא "א'ני ל'דודי ו'דודי ל'י". חודש אלול נקרא גם "חודש הרחמים והסליחות".שמו של החודש כשאר שמות החודשים הובא מגלות בבל ומקורו במילה "אולולו" שפרושה באכדית "קציר" בלוח גזר נקרא חודש אלול "ירח קיץ" שפירושו קציצת תאנים על שם אסוף הפרות בתקופה זאת.
מזלו של החודש הוא בתולה.

 אסמכתא במקורות הקושרת את הכינוי "בתולה" עם ערך התשובה."שובי בתולת ישראל שובי אל עריך אלה" (ירמיהו ל"א כ').
באלול יש בכוחנו לנקות את  "גיליון ההתנהגות שלנו" ולהחזירו למצב "בתולי" בעזרת הכוח של מזל בתולה.
חודש אלול מסמן את תחילתה של תקופה בת 40 יום הנקראת "עת רצון", זוהי תקופה של סליחות וחשבון נפש שמסתיימת ביום כיפור בתפילת נעילה, זמן זה מיוחס על פי המסורת לאירועי "מתן תורה". שלאחר שבירת הלוחות הראשונים ולאחר חטא העגל חוזר משה רבינו להר לתקופה נוספת של 40 יום,
שתחילתה בראש חודש אלול ובסופה הוא יורד מהר סיני ביום הכיפורים עם בשורה של סליחה ומחילה כשהלוחות השניים בידיו.


תגיות

אתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


תגובה אחת ב “חודש אלול

  1. מאיר

    בס"ד
    בלוח גזר החודש הזה נקרא 'ירח קץ', וההשערה בלבד משערת כי מדובר בחודש בו קוטפים את פירות הקיץ ובעיקר התאנים הוא חודש אלול.
    מתוך עיון בכתבי רבי כלפון משה הכהן זצ"ל עולה כי הוא קורא לחודש זה גם: 'אלול המרוצה' או 'אלול הרחמים'.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.