יום פטירתו של רבי נהוראי ג'רמון זצ"ל

2533

רבי נהוראי ג'רמון זצ"ל נולד בכפר ג'בל שבטריפולי לאביו הדיין רבי יצחק ג'רמון זצ"ל.
בהיותו בן י"ב שנים לאחר שנתייתם מאביו היגע לתוניס ושם נאסף על ידי רבי "זרע יצחק" ידידו של אביו המנוח. רבי יצחק לומברוזו זצ"ל גידלו ממש כבנו ממש.

רבי נהוראי ג'רמון זצ"ל למד אצל רבי יצחק לומברוזו , זאת אנו לומדים מדף מ"ח ע"א בספרו "יתר הבז" וכך כתב: "וזה הסכים אליו מורי הרב רבי יצחק לומברוזו". רבי נהוראי ג'רמון היה רב גדול ופייטן בסוף הספר "יתר הבז" מופעים כעשרה פיוטים אשר חיבר.

בספר "בשם הגדולים" מערכה נ' דף 102 כותב החיד"א : "מהר"ר נהוראי ג'רמון מופלג בחוכמה וזקנה מרבני תוניס חיבר "יתר הבז,.

רבי נהוראי ג'רמון זצ"ל כתב חידושים רבים על התורה אך רוב כתביו נשדדו על ידי ליסטים בשנת תקי"ו-1756 שנה זאת התאפיינה בפרעות ומעשה שוד רבים בקרב היהודים.

משארית הפלטה הדפיס בנו רבי פנחס ג'רמון זצ"ל את הספר "יתר הבז" ליוורנו תקמ"ז-1787 . בסוף הספר מובא מעשה של בתו שנשאה ואחר כך גרשה בעלה הראשון, עם פסק דין מהרבנים: רבי יוסף זרקא . רבי יוסף כהן. רבי אברהם לומברוזו. רבי משה שלום ורבי יצחק טייב זצ"ל.

רבי נהוראי ג'רמון השאיר אחריו שני בנים רבי חיים זצ"ל מחבר הספר "צדקה לחיים" ורבי פנחס זצ"ל אשר היה המגיה לספר "יתר הבז" והבאה אותו לדפוס בשנת תקמ"ז

בנוסח השכבה שאומרים בתונס בליל כפור מתוך הספר "תולדות חכמי תונס" דף שע"ד נ"ב וג"ן (וגם נפש) הרב ר' נהוראי ג'רמון.

רבי נהוראי ג'רמון נתבקש בישיבה של מעלה  ביום ט"ו ניסן שנת תקמ"ג-1783 (בהקדמה לספר "ערך השלחן" ח"מ ח"ב לרבי יצחק טייב זצ"ל מהדורה חדשה תשמ"ח) ( ת.ח.ת דף ר"ח)

ליקט וערך יוסי פריאתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.