יום פטירתו של רבי משה שתרוג זצ"ל

3555

רבי משה שתרוג זצ"ל היה מגדולי רבני תוניס שמש כראש רבני תוניסיה משנת תרפ"א-1921 לאחר פטירתו של רבי ישראל זיתון זצ"ל ועד פטירתו בשנת תרפ"ח-1928.

רבי משה שתרוג היה מתלמידיו של רבי אברהם חג'אג' זצ"ל בעל "זרעו של אברהם" שרבי משה שתרוג זצ"ל וחברו רבי דוד בן ג'אוי זצ"ל שניהם תלמידיו ערכו הגהה לספר "זרעו של אברהם".

עמיתו בתורה היה רבי שלמה דאנה זצ"ל שמזכירו בספרו "שלמי תודה" בדף ס"ב ק"ה ובעוד מקומות.

רבי משה שתרוג זצ"ל יחד עם אחיו רבי ישועה חי שתרוג זצ"ל ועם רבי שלמה דאנה זצ"ל חיברו את הספר "שבת אחים"  ג'רבה תרצ"ו-1936 העוסק בדיני טריפות ומליחה עפ"י מנהגי תונסי ופסקי האחרונים, ספר זה זכה להיות כדברי רבי משה כלפון הכהן זצ"ל "אשר כל מורה ודיין נחוץ לו ספר זה כסידור תפילה".

שבת אחים - שתרוג, משה

רבי ישראל זיתון זצ"ל כאשר היה נישאל בענייני טריפות היה מפנה את השואלים לרבי משה שתרוג זצ"ל משום בקיאותו בהלכות אלו.

רבי משה שתרוג זצ"ל חתום על מספר רב של תשובות ושל הסכמות בספרים רבים להלן מספר דוגמאות:

בחתימת העדים על הצוואה משנת תרל"ח-1878 לצוואתו של הקאיד נסים שמאמא המופיע בספר "משפט הירושה" ליוורנו תרל"ח-1878 חתומים  ע"ה יצחק בשמוט סלי"ט, ע"ה ישועה חי שתרוג ס"ט, ע"ה ישועה כהן ס"ט, ע"ה שלמה חיון ס"ט, ע"ה אברהם חיים ברדע ס"ט, ע"ה שלום חי גויטע ס"ט, ע"ה שלמה פיתוסי ס"ט, ע"ה דוד בלא"א ר' נתן ג'אוי ס"ט, ע"ה משה שתרוג ס"ט, ע"ה שלמה כהן ס"ט, ע"ה משה שאלתיאל ס"ט, ע"ה דוד סמול ס"ט, ע"ה אליהו זיתון ס"ט, ע"ה ישועה בסיס ס"ט, ע"ה שלמה דאנא ס"ט, ע"ה שמואל מאני ס"ט, וסוגר את רשימת החתומים "בגושפנקא דמלכא ע"ה אברהם חג'אג' ס"ט"

בספר "מעיני ישועה" לרבי ישועה הכהן זצ"ל בסוף הספר בדף מ"ה ע"א בעניין החנויות המכרות שכר וקאפ"י בשבת חתומים הדבוקה השנייה ביום י"ב לחודש אדר ב' שנת האמרת לפ"ג תרמ"א-1881 "הצעיר דוד וזהו ס"ט, ע"ה דוד גוזלאן ס"ט, ע"ה מסעוד חביב ס"ט, ע"ה ישועה חי שתרוג ס"ט וע"ה אליהו זרח ס"ט. ע"ה משה שתרוג ס"ט. ועוד מספר רב של ת"ח.

בספר "אהב משפט" לרבי פראג'י עלוש זצ"ל ג'רבה תרצ"ו-1936 בדף ק"ג ע"ב סימן כ"ט חתום על תשובה.

בהסכמה משנת תרפ"ג-1923 לספר "חיים ושלום-דברי שלום" לרבי שלום הכהן זצ"ל ג'רבה תרפ"ג-1923:
"ראש גולת אריאל, נשיא ישראל, יתד היראה, עמוד ההוראה,סבא קדישא, חסידא ופרישא, עטרת הלמדנים, וראש הרבנים כקש"ת כמה"ר ר' משה שתרוג הי"ו ראב"ד בעוב"י תונס ואגפיה ע"ה משה שתרוג ס"ט".

בהסכמה משנת תרפ"ה-1925 לספר "אורח חיים" לרבי כמוס חדאד זצ"ל ג'רבה תרפ"ו-1926:
"הסכמת מו"ר ועט"ר הרה"ג מעוז ומגדול ראש הרבנים בעוב"י תונס וכל אגפיה יע"א כקש"ת כמהר"ר משה שתרוג נר"ו יאיר סלה אמן ע"ה משה שתרוג ס"ט".

בהסכמה משנת תרפ"ג=1923 לספר "מגן הדת" לחנ"א ג'רבה תרפ"ג-1923 "החותם בגושפנקא דמלכא יר"ה ע"ה משה שתרוג ס"ט".

בהסכמה משנת תרפ"ז-1927 לספר "אהל יוסף" לרבי יוסף בן הרוש זצ"ל תונס תרפ"ז-1927 :
"גם אני החו"ל מסכים עם הרבנים העליונים למעלה על חיבורי החכם הנז"ל וכל התומכים ה' יגן בעדו ויצליח דרכ אכי"ר ע"ה משה שתרוג ס"ט גראן רבן בתונס יע"א".

בספר "פקד משה" לרבי משה כלפון הכהן זצ"ל ישנו דרוש למנוחתו ושם מתארו רבי משה כלפון הכהן זצ"ל "גדולנו ועטרת ראשינו החסיד העניו המקובל האלוקי צדיק יסוד עולם ראש רבני תוניס ואגפיה אבינו רוענו כמה"ר משה שתרוג זלה"ה.

רבי משה שתרוג זצ"ל קיים את התורה מעוני גמור, גם כשהוסמך להיות פוסק הלכות התפרנס בדוחק על כן נאלץ לעסוק בהעתקה ובהגהת ספרים כמו "מאורת נתן" "חלב חיטים" "אבני צדק" ועוד.

רבי משה שתרוג זצ"ל חיבר את הספר "ישיב משה" שו"ת בשני חלקים.

חלק א' הודפס בג'רבה תרפ"ד-1924

ישיב משה - חלק א - משה שתרוג

חלק  ב' הודפס בג'רבה תרצ"ב-1932

ישיב משה - חלק ב - משה שתרוג

רבי משה כלפון הכהן זצ"ל כותב עליו בדרוש למנוחתו שרבנו היה אוצר מלא בידיעת סתרי תורה וקבלה, והיה בקי בכל הש"ס כל דבר שהיו שואלים אותו היה משיב מיד ובעל פה,

רבי משה שתרוג זצ"ל היה ידוע מתלמידיו של אהרון אוהב שלום ורודף שלום, אדם פשוט ענו וצנוע, ומכבד את הבריות.

רבי משה שתרוג נתבקש בישיבה של מעלה ביום י"ג לחודש כסלו שנת תרפ"ח-1927(משפט כתוב דף ט"ז צילום מצבה )

ליקט וערך יוסי פרי

בית העלמין בלוד אתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


7תגובות ב “יום פטירתו של רבי משה שתרוג זצ"ל

 1. מאיר

  בס"ד
  מה שמפתיע [וחסר היום] היה שמכל רחבי תוניס שלחו אליו שאלות, ואיני מדבר על תלמידי חכמים ודיינים אלא על תלמידים בהתפתחות, תלמידים שלימים הפכו לגדולים ומוכרים כמו רבי שושן כהן בן רבי כ'לפון. רבי מרדכי סג'רון, רבי מצליח מאזוז ועוד רבים רבים זכר כולם לברכה.
  ספרו המפורסם ישיב משה יצא בהשתדלותו הנמרצת של רבי כלפון משה הכהן זיע"א. אגב, ר"מ שתרוג זצ"ל הוא ששלח לחכמי ג'רבה שביכולתם למנות ולסמוך שוחטים [מבלי שיצטרכו לעבור בחינה בעיר הבירה].
  אחיו המוזכר כאן, הוא אחיו הגדול!

 2. עמוס חדד

  שלום רב,

  אשמח לדעת האם יש למישהו מחברי וקוראי האתר מידע אודות אחיו הגדול של רבי משה – רבי ישועה חי שתרוג.

  בתודה מראש ובברכת הצלחה.

 3. יצחק גבריאל מימראן

  השלום והברכה לבנש"ק או"ת רבי עמוס חדד (בנו של המאור הגדול רבי אשר שליט"א) אודות רבי ישועה חי שתרוג יכול לפנות לבתו הגב' מלכה גז תחי' בנתניה.
  בברכת התורה החיים והשלום

 4. יוסי פרי Post author

  רבי יצחק בוקר טוב ויום טוב וחודש מבורך.
  האם יש אפשרות להשיג את תאריך פטירתו של רבי ישועה חי שתרוג?
  בברכת חיים טובים
  יוסי פרי

 5. יצחק גבריאל מימראן

  רבי ישועה שתרוג נלב"ע בערב ראש חדש ניסן תשכ"ד קבור בנתניה (ראה אתר בליון גרייבס)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.