יום פטירתו של רבי יצחק לומברוזו (השני)זצ"ל נכדו של "זרע יצחק"

3109

רבי יצחק (השני) בר אברהם (השני ) לומברוזו זצ"ל (נכדו של "זרע יצחק" לומבורוזו) תלמיד חכם דרשן בחסד עליון, כפי שמספר לנו רבי יהודה ג'רמון זצ"ל בספרו "פרי קדש" תוניס תרנ"א-1891 דף ט"ל.

"ונכדו של הרב מהרי״ל (יצחק לומברוזו) הנז׳(כר) אשר יישא את שמו מהר״י לומברוזו זיע״א הוא היה סוף חסידים וקטנותם של חסידי תונס יע״א היה חכם ומעיין מובהק ודרשן מופלא . ואני הדיוט הכרתי אותו כשהייתי כבר שש כבר שבע הוא ברכני רב ברכות . ומראהו כמראה מלאך האלקי׳ם נורא מאד . ועזוז ו ונפלאותיו וחסידותו היה דבר פלא . והרב היה ־ סגי נהור , ובכל ש״ק היה בא לבהכ״נ ללמד דעת את העם בנועם מוסרו סדרי יראה ועבודת ה׳ כמעט שזכה … עובדא לאהרן שפתותיו שמרו דעת ורבים השיב מעון חכו ממתקים וכלו מחמדים היה יושב ודורש לערך ג׳ שעות רצופות עד שעושה טבילה מזעת הדרוש . ויזל מים מדליו . כל זה עיני ראו ולא זר"

מתוך השכבה  בערב יום כפור אנו למדים שהיו לרבי יצחק לומברוזו זה  שני בנים האחד רבי אברהם לומברוזו, והשני רבי חיים דניאל לומברוזו.

רבי יצחק לומברוזו זצ"ל היה סגי נהור על כן ציווה לחתום בשמו בשנת תקפ"ו-1826 יחד עם רבי חיים דוד ואלנסי זצ"ל על הסכמת הדיינים שלא ייוודע שם הצנועים אלא לגזבר המתמנה ע"י הק"ק הי"ו. (פנקס הקהילה הפורטוגיזיס דף 110 )

רבי יצחק לומברוזו נתבקש בידיבה של מעלה  ביום י"א לחודש טבת שנת תקצ"ו-1836. (מנוחת צדיקים כ"ד וצילום מצבה )

בנוסח השכבה שאומרים בתונס בליל כפור  מתוך הספר "תולדות חכמי תונס" דף  שע"ד  נ"ה וג"ן (וגם נפש) הרב ר' יצחק לומברוזו. (נכד זרע יצחק)

 

ליקט וערך יוסי פרי

ט.ל.חאתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.