יום פטירתו של רבי דניאל קרטוזו/כרטוזו זצ"ל

1633

רבי דניאל קרטוזו זצ"ל. אין בידי פרטים רבים עליו. ידוע ששימש תחילה כדין בבית הדין לקהילה הפורטוגזית (גרנה) בתוניס. היה בן דורם של הדיינים רבי אברהם בר חיים אבוקארה זצ"ל ורבי אבהרם בר משה אבוקארה זצ"ל.(פנקס הקהילה עמ' 209 הערה 2)

בשנת תרכ"ח -1868 מונה לאב"ד. נשא בתואר "חכם באשי" (פנקס הקהילה עמ' 179 הערה 10)

רבי דניאל כרטוזו חתום בהסכמה לספר "נר דוד" לרבי דוד גז זצ"ל. בחודש כסלו שנת תרכ"ו-1861 חתומים רבי יוסף לומברוזו זצ"ל. רבי דניאל כרטוזו ורבי אברהם אבוקארא זצ"ל.

כמו כן חתום בהסכמה לספר "אהבת ה'" לרבי יוסף סידבון זצ"ל ראשון בשנת תר"ל-1870.

רבי דניאל כרטוזו חתום על מספר תקנות ותעודות בפנקס הקהילה:

בשנת תר"ה-1845 חתום על מעשה ב"ד בדבר ביטול החרם וההכרזה מטעם הק"ק פורטוגיזיס, הדבר יקום בנוכחות ובהסכמת כל הדיינים ושלושה אישים מגדולי הק"ק. חתומים : יהודה הלוי ס"ט , ע"ה דניאל חיים לומברוזו, ס"ט , ע"ה דניאל קרטוזו ס"ט, ע"ה דוד בונאן ס"ט. (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 157)

בשנת תר"כ-1860 חתום יחד עם רבי יוסף לומברוזו ורבי אברהם בר חיים אבוקארא על הקדש פרנכיתי. (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 140)

בשנת תרכ"ב-1862 חתום על שטר הרשאה יחד עם הדיינים לגזבר סי דניאל בונאן הי"ו בענין בני תלמוד תורה של ק"ק פורטוגיזיס בדבר קביעת איש מבוגר ממונה עליהם שידאג להאכילם ולהשקותם ולהלבישם ולשלוט בהם כמו הורים. חתומים: ביה יוסף לומברוזו ס"ט חכם באשי בתוניס, ע"ה אברהם אבוקארה (2)ס"ט, אברהם אבוקארה ס"ט(3) דניאל קרטוזו ס"ט, ע"ה יצחק בונאן ס"ט.(פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 182)

בשנת תרכ"ד-1864 חתום עם הדיינים וכלל הק"ק בדבר כיטול תפילה בישיבות במועדים רק בבתי הכנסת של הק"ק תותר התפילה.חתומים: הצעיר יוסף לומברוזו ס"ט, ע"ה אברהם אבוקארה ס"ט, הצעיר דניאל קרטוזו ס"ט. (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 184)

בשנת תרכ"ט-1869 חתום יחד עם רבי אברהם אבוקארא על מעשה ב"ד בענין בית הרחיצה אשר לפיו הסמכות לניהולו היא בידי ראש חברה קדישא המתמנה מטעם הק"ק הי"ו והנמצא בתפקיד ברם ראש החברה הקודם אין לו זכות יותר משאר האנשים. . (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 198 )

בשנת תרל"ב-1872 חתום יחד עם רבי אברהם אבוקארא על שובר הק"ק הי"ו ביד סי גבריאל ואלנסי הבן בענין כלי הכסף שהיו אצלו בפקדון ומסרם לידי הדיינים. . (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 215)

בנוסח השכבה שאומרים בתונס בליל כפור  מתוך הספר "תולדות חכמי תונס" דף  שע"ד  ע"ג  וג"ן (וגם נפש) הרב ר' דניאל קרטוזו.

רבי דניאל קרטוזו נתבקש בישיבה של מעלה  ביום י"ט לחודש סיון שנת תרל"ב-1872 (מנוחת צדיקים עמ' כ"ג)

ליקט וערך יוסי פרי

"פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית" יצחק אברהמי

 אתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.