יום פטירתו של רבי שלמה וזאן זצ"ל

1005

רבי שלמה וזאן זצ"ל היה רבה של העיר סוסא, הוא שימש כדיין ודרשן והיה מקובל אלוקי כפי שמעיד עליו נכדו רבי שלמה חי וזאן בהקדמה לספר "יריעות שלמה" . "מור זקני החו"ש ודו"מ המקובל האלה' ר' שלמה וזאן ז"ל".
רבי שלמה וזאן למד אצל אביו רבי יהודה וזאן זצ"ל כפי שמופיע בספרו "יריעות שלמה" דף פ"א ע"ב "וזכרני כשהייתי קטן אצל מור ורבי אבי זלה"ה הוא היה אומ' " דף ק"ד ע"ב " שמעתי ממור אבי ז"ל שהיה אומר פי' ".

רבי שלמה וזאן זצ"ל חיבר את הספר "יריעות שלמה" תוניס תרנ"א-1891.

יריעות שלמה - וזאן, שלמה בן יהודה, -תקע"ב

י

רבי שלמה וזאן מתלונן בהקדמה לספרו "יריעות שלמה" על מחסור בתלמידי חכמים בעירו סוסא ובמחסור בספרי קודש על כן נאלץ ללמוד לבד וכך הוא כותב "נער הייתי וגם זקנתי אם אין אני לי מ"י לי"
בשנת תקל"ג-1773 מבקר החיד"א בתוניס ומגיע גם לעיר סוסא בספרו "מעגל טוב השלם" דף 54 וכך הוא כותב " 6 באלול יום ד' תצא הגענו לעיר סוסא ……ושם ראיתי החכם שלהם ר' שלמה וזאן מחזיק עצמו לרב"
בדף 55 כותב "ופלפלתי מעט עם ר' יהודה פראנקו וראיתי שהוא ת"ח אבל ר' שלמה נראה בעיניו שהוא רב וחכם בעיניו ודי בזה"
בהמשך בדף 65 מספר החיד"א "וכבר שלח להביא ר' שלמה וזאן מסוסא והניחו בבית האסורים לפי שאשתו שם בסוסא שכחה סמרטוט על החמין ונפל לאש ונשרף בשבת"
על פטירתו כותב נכדו רבי שלמה חי וזאן בהקדמה לספר "יריעות שלמה" ב"מעשה שהיה " וכשהיה בן שנה וחצי נפקד מור זקני בפקדת כל אדם השנה ההיא הייתה שנת התקע"ב יום א' שחוה"מ של פסח"

רבי שלמה וזאן נתבקש בישיבה של מעלה  ביום ט"ז ניסן שנת תקע"ב-1812

ליקט וערך יוסי פריאתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.