יום פטירתו של רבי שלום שמעוני זצ"ל

2664

תולדות חיו של רבי שלום שמעוני מתוך הספר "גנזי שלום" תוניס תרע"ו -1916 .
רבי שלום שמעוני נולד בעיר גפצה (קפצה) בשנת ה' אלפים תקמ"ג-1783 ונתחנך על ברכי אביו כמהר"ר אליהו שמעוני זצ"ל שהיה רבה של העיר ואמו הרבנית מרת סאעודה,

רבי שלום למד בתוניס אצל כמהר"ר משה שלום זצ"ל בעל "ישמח משה" ועם להקת חברים אשר אחד מהם הוא כמהר"ר ישועה בסיס זצ"ל. במהלך הזמן רכש לו חברים והבכיר מבניהם הוא רבי אברהם הכהן יצחקי זצ"ל בעל "משמרת כהונה".
רבי שלום שמעוני למד בתוניס הרבה תורה עד כי גדל ויהי לגפן אדרת בש"ס בפוסקים בנגלה ובנסתר. והיה מתנהג בחסידות ושמו יצא לתהילה ולשם ולתפארת בתוניס ובכל ערי המדינה ובהזכירם את שמו הטהור יד ישימו לפיהם ושפתותיהם תשקנה את ידיהם..

כאשר נפטר אביו רבי אליהו שמעוני רבה של העיר גפצה ,(קפצה) רבי שלום מלא את מקומו וישב על כיסאו והיה לרב ולמורה לעדת גפצה (קפצה)ואגפיה וכל המחוז ערי התמרים (בר הג'ריד).
הוא הדן דיני ממונות, נזקי שכנים אשר יבואו אליו על דין פרוטה כדין אלף זהב וכסף, וכל דיני נשים נישואין וגירושין סוטה ומורדת וכל הלכות נחלות וכהנה רבות, וכן כל דיני איסור והתר טומאה וטהרה.

רבי שלום שמעוני היה גם רופא מובהק עפ"י רישיון הממשלה והיה מרפא חולי עמו ישראל חנם אין כסף אם דל ואם עשיר, וגם חולי הגויים לא הניח ידו מפני הכבוד או המחיר המועט .
ובנוסף עוד כי היה בקי בקמיעות להפליא וכל נושא עליו קמיע מכתובת ידו הוא סגולה יקרה אצלו כי היה כותבן בקדושה וטהרה ובכוונה עצומה.

חמישים ושתים שנים לאחר פטירתו בשנת תרע"ו-1916 העלה רבי יצחק חי בוכבזא זצ"ל את ספרו "גנזי שלום" על מזבח הדפוס. ספר שו"ת ידוע ומפורסם.

רבי שלום בר אליהו שמעוני נתבקש בישיבה של מעלה  והוא בן פ"א שנים ביום ז' אדר שנת תרכ"ד-1864.

ליקט וערך יוסי פריאתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


תגובה אחת ב “יום פטירתו של רבי שלום שמעוני זצ"ל

  1. אלון שמעוני

    מישהו מכיר מי היו ילדיו ונכדיו של רבי שלום שמעוני? מנסה לקשר אותו לאילן יוחסין שלנו
    תודה מראש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.