יום פטירתו של רבי מרדכי הכהן גנונה זצ"ל

901

רבי מרדכי בר יוסף הכהן גנונה זצ"ל תלמיד חכם חרף ונבון כפי שמעיד עליו רבי יוסף הכהן טנוג'י זצ"ל בספרו "תולדות חכמי תונס" בדף ר"מ "היה לו כח הזוכר והיה קולע אל השערה.

רבי מרדכי הכהן גנונה זצ"ל היה מתלמידיו של רבי אברהם הכהן יצחקי זצ"ל בעל "משמרות כהונה" הוא זה שסידר בפני רבו בעת הקביעות לשונות הרא"ם בפירושיו על רש"י בע"פ. גם לשונות מש"ל (משנה למלך) ושער"ה (ושער המלך) בע"פ והיו מתפלאים על זכרונו.

עוד כותב לנו רבי יוסף הכהן טנוג'י בספרו "תולדות חכמי תונס" בדף רמ"א על היותו תלמיד חכם וחרף וכך הוא כותב . "כי הוא "יחריד במליצותיו כל מליץ (אדווקט-עו"ד) וישביע בצחצחות לשונו בנפשות והעצמות יחלץ".

רבי מרדכי בר יוסף הכהן גנונה מחבר הקונטרס בשם "זכות יוסף" לזכותו בירושת דודו הקאייד נסים שמאמא. וכן חיבר קונטרס דרושים נפלאים אשר דרש על איזה גדולים בתורה.

ועוד כותב לנו רבי יוסף הכהן טנוג'י בספרו "וגם ראיתי ממנו קונטרס קיצור "כתם פז" של הר"ש (שמעון) לביא ע"ס א"ב וגם בא לידי קונטרס פרוש על הספר "זכר רב" לרבי בנימין מוספיה זצ"ל."

רבי מרדכי בר יוסף הכהן גנונה זצ"ל נפטר הלך לבית עולמו והוא "בן נ"ד במגפה אשר חזרה לעיר תונס בשנת התרמ"ה-1885 ונעצרה ביום חמישה לחודש כסלו שנת התרמ"ו לפ"ג -1886 ביום השישי במות הרב הגדול בעל בעמו, נודע ביהודי תוניסיה ובישראל גדול שמו, הצדיק והחסיד בכל מעשיו ומידותיו, עורך דין מושבע בחמודותיו, כמהר"ר מרדכי הכהן גנונה זלה"ה." כך כותב לנו רבי יוסף הכהן טנוג'י בספרו "תולדות חכמי תונס" דף רמ"א.

מזה נלמד שרבי מרדכי בר יוסף הכהן גנונה זצ"ל נפטר ביום ה' לחודש כסלו שנת תרמ"ו-1886.

רבי מרדכי הכהן גנונה נתבקש בישיבה של מעלה ביום ה' לחודש כסלו שנת תרמ"ו-1886 והוא בן נ"ד שנים (54)

בנוסח השכבה שאומרים בתונס בליל כפור מתוך הספר "תולדות חכמי תונס" דף שע"ג כ"ו וג"ן (וגם נפש) הרב ר' מרדכי כהן גנונה.

ליקט וערך יוסי פריאתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.