יום פטירתו של רבי יוסף אריכס זצ"ל

1807

רבי יוסף אריכס זצ"ל מתלמידיו של רבי יצחק טייב זצ"ל בעל "ערך השלחן". תחילה שימש כדין בבית הדין ק"ק פורטוגיזיס יחד עם רבי חיים דוד ואלנסי זצ"ל ועם רבי אברהם לומברוזו זצ"ל.
בשנת תקפ"ו-1826 נתמנה לאב"ד עד לשנת תרי"ט-1858 .

רבי יוסף אריכס זצ"ל חתום על כמה הסכמות לספרים. וכן על כמה תקנות בפנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזיס בתוניס.

בשנת תקע"ה-1815 חתום יחד עם רבי דוד בונאן על שובר מגזבר הק"ק ליורשי שרה אשת רפאל אנריקס ז"ל בעניין המתנה שנתנה לק"ק בחייה. (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 97)

בשנת תקע"ט-1819 חתום יחד עם רבי דוד חיים ואלנסי ורבי אברהם לומברוזו בהסכמה לספר "מחנה לויה" לרבי יהודה בר נתן הלוי זצ"ל.

בשנת תקפ"א-1821 חתום יחד עם רבי דוד חיים ואלנסי ורבי אברהם לומברוזו בהסכמה לספר "אהל יצחק" לרבי יצחק בונאן זצ"ל.

בשנת תקפ"א-1821 חתום יחד עם רבי חיים דוד ואלנסי ורבי אברהם אבוקארא 2 על רשימה בדבר ההיטל שהוטל בפקודת הבאי בשנת התקפ"א וחלוקתו ע"י הדיינים ז"ל כראות עיניהם. .(פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 106)

בשנת תקפ"ח-1828 חתום בהסכמה לספר "דברי דוד-הון יוסף לרבי דוד בר זאמירו זצ"ל לפי סדר החתומים: רבי יצחק טייב, רבי יצחק הכהן טנוג'י, רבי שלמה זרקא, רבי נתן בורג'ל, רבי ישועה בסיס, רבי יוסף אריכס, רבי יאודה בר אברהם הכהן טנוג'י ורבי יצחק הכהן.

בשנת תקפ"ח-1828 חתום בהסכמה לספר "רבי פרץ" מסכת בבא קמא יחד אתו חתומים רבי חיים דוד ואלנסי ורבי אברהם לומברוזו זצ"ל .

בשנת תקפ"ט-1829 חתום על שטר מעשה ב"ד בעניין הר"ש אבוקארא אשר מתה אשתו וגם הבת מתה בגיל שמונה חודשים, והדיינים פסקו שאין מגיע ליורשים דבר כי אם הבעל היורש מאשתו כדין תוה"ק. חתומים :הצעיר רבי יצחק טייב ס"ט, יוסף אריכס ס"ט, רבי ישועה בסיס ס"ט, ע"ה רבי יאודה בר אברהם הכהן טנוג'י (פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 111)

בשנת תקצ"ג-1832 חתום על מעשה ב"ד לפי לא יתמנה דיין בק"ק פורטוגזית הי"ו אלא בהסכמת כלל קהל ק"ק הי"ו. חתומים: אליהו לומברוזו ס"ט בשם רבי יצחק לומברוזו, יהודה הלוי ס"ט, מאיר מוייא ס"ט, ע"ה יוסף אריכס ס"ט.(פנקס הקהילה היהודית הפורטוגיזית בתוניס דף 115)

בשנת תקצ"ה-1836 חתום יחד עם רבי יהודה הלוי על הסכמה לספר "פה ישרים" לרבי חביב בר אליעזר טולידנו.

בשנת ורב שלום בניך-תרי"ח-1858 חתום על פסק דין המופיע בספר "ויקרא אברהם" לרבי אברהם חיים בר נתן אדאדי זצ"ל דף ע"א סימן ל' שנישלח לטראבלס. חתומים רבי יצחק טייב רבי יוסף אריכס רבי שלמה נטף ורבי יהודה בר אברהם הכהן טנוג'י.

בספר "מחנה דוד" לרבי דוד בונאן זצ"ל מזכירו המחבר בדף נ' ע"ב "ומצאתי כתוב להחה"ש הדו"מ כמה"ר יוסף אריכס ז"ל שהקשה על דברי הר"ן ז"ל"

בספר "אהל ישרים" משנת תר"ו- 1846 בחידושים על הש"ס מרבי יוסף קוריאל זצ"ל "הלכות מאכלול אסורות פרק חמישי הדן בעניין תלישת אבר מין החי. "כעת חידשנו זה אני והחו"ש כה"ר יוסף אריכס הי"ו.

תאריך פטירתו לא ברור. ב"מנוחת צדיקים" דף כ"ג כותב המחבר כי נפטר ביום כ"ב לחודש טבת בשנת ת"ר-1840 . אך בשנת תרי"ט-1858 אנו מוצאים אותו חתום על פסק דין המופיע בספר "ויקרא אברהם" לדעתי הענייה יש ט"ס במנוחת צדיקים, כתבו ת ר אך לא השלימו את יתרת השנה וכך נשאר. לגבי היום והחודש אני כן מקבל את מה שכתוב במנוחת צדיקים.

רבי יוסף אריכס נתבקש בישיבה של מעלה  ביום כ"ב לחודש טבת שנת תרי"ט -1858או אחריה.

בנוסח השכבה שאומרים בתונס בליל כפור  מתוך הספר "תולדות חכמי תונס" דף  שע"ד  מ"ד וג"ן (וגם נפש) הרב ר' יוסף אריכס .

"פנקס הקהילה היהודית הפורטוגזית בתוניס"-יצחק אברהמי
ליקט וערך יוסי פרי
ט.ל.חאתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


2תגובות ב “יום פטירתו של רבי יוסף אריכס זצ"ל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.