יום פטירתו של רבי דוד בן עטר זצ"ל

2771

משפחת בן עטר מוצאה ממרוקו, לא ברור כיצד אך באופן כזה או אחר הגיעו מבני משפחה זאת גם לתוניס. וכאן אנו פוגשים את רבי דוד בן עטר משמש כדין.

לאחר פטירתו של רבי אברהם חג'אג' זצ"ל בשנת תרמ"א-1881 נתמנה לראש רבני תוניס עד פטירתו בשנת תרמ"ה-1885.

בהסכמת רבני תוניס משנת תרכ"ז-1867 לספר "נר דוד" לרבי דוד גג' זצ"ל ליוורנו תרכ"ח-1868 ראשון החתומים הוא הצעיר נתן בורג'יל ס"ט. הצעיר שמואל צפג' ס"ט, הצעיר אהרן הכהן טנוג'י ס"ט, הצעיר אברהם חג'אג' ס"ט, שלום חי בשמוט ס"ט, הצעיר דוד בן עטר ס"ט, הצעיר יוסף נטף ס"ט, הצעיר אליהו גאביזון ס"ט, הצעיר אברהם כלף ס"ט, ע"ה שלמה פיתוסי ס"ט, הצעיר אליהו בורג'יל ס"ט, הצעיר חיים בורג'יל ס"ט.

בהסכמת רבני תוניס משנת תרל"ב-1872 לספר "זהר על התורה" לרבי אליהו חי גיג' ליוורנו תרל"ב-1872 ראשון החתומים הוא ע"ה נתן בורג'יל ס"ט (השני). ע"ה דוד ן עטר ס"ט, ע"ה חיים בורג'יל ס"ט, ע"ה אברהם ואכיל ס"ט, ע"ה יצחק פרג'ון ס"ט, ע"ה מרדכי סמאג'א ס"ט, ע"ה אברהם חג'אג' ס"ט, ע"ה שלמה פיתוסי ס"ט, ע"ה אברהם ן שמעון אשכנזי ס"ט. ע"ה שלום לישע ס"ט, ע"ה אברהם הכהן טנוג'י ס"ט, ע"ה משה שמאמא ס"ט, ע"ה משה זמור ס"ט, ע"ה אליהו גאביזון ס"ט, ע"ה אליהו בורג'יל ס"ט, ע"ה סעדיה נטף ס"ט, ע"ה שלום זרקא ס"ט, ע"ה יהודה ג'רמון ס"ט, ע"ה אליהו צפג' ס"ט.

בהסכמת רבני תוניס משנת תרמ"ד-1884 לספר "פסקי הראש" לרבי פינחס סעדון זצ"ל תונס תרס"ב-1902. "צוה לי לחתום בעדו מו"ה כמה"ר דוד ן' עטר" הצעיר שלמה ן' עטר ס"ט. ע"ה אברהם חיים בורג'ל ס"ט, ע"ה שלום לישע ס"ט הצעיר ע"ה אליהו חי בורג'ל ס"ט.

בספר "מעיני ישועה" לרבי ישועה כהן זצ"ל תוניס תרס"ו-1906 בסוף הספר בדף מ"ה ע"א בעניין החנויות המוכרות שכר וקאפ"י מצוין כי "צוה לי לחתום בעדו מו"ה כמה"ר דוד ן' עטר"-הצעיר שלמה ן' עטר ס"ט. אחריו לפי סדר זה חתומים כל הדיינים. הצעיר אליהו חי בורג'ל-סילט"א, ע"ה חיים בורג'ל ס"ט, ע"ה מרדכי סמאג'א ס"ט, ע"ה משה שמאמא ס"ט, ע"ה שלום לישע ס"ט, ע"ה סעדיה נטף סיל"ט הצעיר ן' ציון גיג' ס"ט. ביום י"ב לחודש אדר ב' מהאי שנ"ה את ה' האמר"ת היום לפ"ג (שנת תרמ"א-1881) אחרים חתומים עוד מספר רב של ת"ח.

רבי דוד בן עטר נתבקש בישיבה של מעלה  ביום י"ח לחודש טבת שנת תרמ"ה-1885 (תולדות חכמי תוניס דף שע"ב וצילום מצבה)

בנוסח השכבה שאומרים בתונס בליל כפור  מתוך הספר "תולדות חכמי תונס" דף  שע"ד  פ"א וג"ן (וגם נפש) הרב ר' דוד בן עטאר.

 

ליקט וערך יוסי פריאתר "תוניסיה מורשת" הוקם על ידי יוסי פרי מחבר הספר "בלאד אלפאל וליסמין" ובני משפחת פריאנטי. ייעודו של אתר "תוניסיה מורשת" הוא לשמר מורשת רבת שנים של יהדות תוניסיה על כל גווניה.


8תגובות ב “יום פטירתו של רבי דוד בן עטר זצ"ל

 1. יצחק גבריאל מימראן

  לא רק משפחת בן עטר מוצאה ממרוקו, יש עוד משפחות בתונס כמו אלמאליח, נחמייאש, אמסללם, שבאו ממרוקו לתונס, ראה לדוגמה רבי שלמה נחמייאש שו"ב בתונס מוזכר בשו"ת ישיב משה שתרוג, רבי מרדכי אמסללם שו"ב ג"כ בשו"ת הנ"ל. ראה עוד בספר "ויאמר שאול" הנדפס מחדש לרבינו שאול נחמייאש זצ"ל ע"י מכון אורות יהדות המגרב, בהקדמת המוציא לאור הביא את רבי אברהם נחמייאש שבא ממרוקו והתיישב בתונס.

 2. יוסי פרי Post author

  רבי יצחק ברוך הבא.
  מזמן לא שמעתי ממך. אכן דברך נכונים ראה גם את משפחת אלפאסי ועוד.
  אני עדין ממתין ל"חוברת " שלך על הרבנים בצפון אפריקה.
  אם כבר אנו "מדברים" אני מחפש ריכוז של שמות הקאיידים היהודים בתוניס. אולי אתה יכול להפנות אותי לספר או דבר דומה בנושא זה.
  רכזתי שמות של 21 קאדיים אך חסרים לי עוד שמות ופרטים כגון שנות הפעילות שלהם. שנת פטירתם ועוד.
  אשמח לקבל סיוע בנושא.
  בברכה
  יוסי פרי

 3. אייל

  מחפשים מידע על דויד עטר או דויד בן עטר . שנולד בפז במרוקו בעל חנות לזהב . לדברי המשפחה היה אשיות חשובה ומורשה חתימה מטעם הרבנות כחותם על כשרות הבשר בבתי מטבחיים .
  כל היודע משהו בנושא נשמח לשמוע ממנו על מנת להרכיב את הפזל בשורשי המשפחה !!!

 4. אייל

  מחפשים מידע על דויד עטר או דויד בן עטר . שנולד בפז במרוקו בעל חנות לזהב . לדברי המשפחה היה אשיות חשובה ומורשה חתימה מטעם הרבנות כחותם על כשרות הבשר בבתי מטבחיים .
  כל היודע משהו בנושא נשמח לשמוע ממנו על מנת להרכיב את הפזל בשורשי המשפחה !!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.